Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

utworzone przez | maj 5, 2020 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 4 Komentarze

Własna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność pieniędzy. Gdy prąd nieustannie drożeje, ale także uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej i działanie proekologiczne. Zastanówmy się zatem, jak działa instalacja fotowoltaiczna. W Polsce własna instalacja fotowoltaiczna jest coraz bardziej dostępna m.in. dzięki dotacji, jaką otrzymujemy w ramach programu „Mój Prąd”, a także dzięki podatkowej uldze termomodernizacyjnej. Przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki powinniśmy wiedzieć, jak działa taka instalacja.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika to proces przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne przechwytują fotony. Właśnie ten pierwiastek w wyniku przechwytywania fotonów wprawia w ruch elektrony, co umożliwia generowanie energii elektrycznej. Niestety to prąd stały, dlatego instalacja fotowoltaiczna przekształca go na prąd przemienny, którym dopiero można zasilać urządzenia znajdujące się w domu. Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych elementów – panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja montażowa i licznik dwukierunkowy.

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele PV. Przechwytują one energię z promieni słonecznych i przekształcają w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne mogą być polikrystaliczne lub monokrystaliczne (starsza wersja). Najważniejsze jednak, abyśmy wybrali panel dobrej marki, a nie typ (powinny wytrzymać ponad 25 lat).

Panele PV muszą zostać odpowiednio i trwale przymocowane do dachu lub na gruncie. Do tego potrzebna jest stabilna konstrukcja montażowa. Postawmy na elementy wykonane z aluminium (np. szyny montażowe, klemy, łączniki szyn montażowych itp.), ponieważ stal ocynkowana jest bardziej narażona na korozję. Ze względu na to, że panele wytwarzają prąd stały, konieczne jest umieszczenie w instalacji inwertera (falownika) zamieniającego ten prąd na przemienny, który właśnie jest dostarczany do gniazdka. Do inwertera na ścianie podłączane są panele, natomiast w przypadku mikroinwerterów konieczne staje się umieszczenie kolejnych z nich pod każdym panelem. Działają wtedy niezależnie od siebie. W instalacjach fotowoltaicznych montujemy liczniki dwukierunkowe. Zliczają one energię wygenerowaną przez fotowoltaikę i pobraną z sieci publicznej.

Czy ważne jest miejsce montażu paneli fotowoltaicznych?

Miejsce montażu paneli PV ma oczywiście kluczowe znaczenie dla efektywności całej instalacji(Sprawdź czy lepiej umieścić fotowoltaikę na dachu czy na gruncie). Najczęściej panele umieszczamy w kierunku południowym, ponieważ wtedy produkują prąd przez cały dzień i tym samym będą najefektywniejsze. Można również umieścić panele od wschodu (największa wydajność rano) lub od zachodu (największa wydajność wieczorem). Optymalny kąt nachylenia paneli PV to 30-40 st. Panele montujemy najczęściej na dachach domów, ale i na gruncie (np. farmy fotowoltaiczne). Własna instalacja fotowoltaiczna to dostęp do tańszego prądu w porównaniu z tym, co oferują dostawcy. Nie bez znaczenia pozostaje i to, że fotowoltaika należy do Odnawialnych Źródeł Energii i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Więcej informacji i porad na temat instalacji fotowoltaicznych znaleźć można na naszej grupie na Facebooku pod adresem: https://business.facebook.com/groups/693980011125315/.

Zastanawiasz się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych? Jeśli jesteś przekonany do montażu fotowoltaiki dla swojego domu, zerknij do naszego sklepu, gdzie oferujemy elementy montażowe do fotowoltaiki wysokiej jakości w niskiej cenie.