Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

5 maja, 2020 4 przez Pan Fotowoltaiczny
jak-dziala-instalacja-fotowoltaiczna-post
Własna instalacja fotowoltaiczna to nie tylko oszczędność pieniędzy, gdy prąd nieustannie drożeje, ale także uniezależnienie się od dostawcy energii elektrycznej i działanie proekologiczne. Warto zatem dowiedzieć się, jak działa instalacja fotowoltaiczna.
W Polsce własna instalacja fotowoltaiczna jest coraz bardziej dostępna m.in. dzięki dotacji, jaką można otrzymać w ramach programu „Mój Prąd”, a także dzięki podatkowej uldze termomodernizacyjnej. Nie dziwi zatem, że w 2019 roku w naszym kraju przybyło systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy 830 MW, zwiększających potencjał polskiej fotowoltaiki do 1,3 GW. Natomiast przez pierwsze 4 miesiące 2020 roku Polacy uruchomili mikroinstalacje fotowoltaiczne, które zwiększyły łączną moc tego źródła w kraju do 1,6 GW, czyli o 181% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku (źródło: https://www.rynekelektryczny.pl/moc-zainstalowana-fotowoltaiki-w-polsce/). Przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki warto jednak dowiedzieć się, jak działa taka instalacja.

Fotowoltaika – jak działa?

Fotowoltaika to przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Fotony, czyli najmniejsze cząstki światła, są przechwytywane przez panele fotowoltaiczne z krzemu. Właśnie ten pierwiastek w wyniku przechwytywania fotonów wprawia w ruch elektrony, co umożliwia generowanie energii elektrycznej. Niestety to prąd stały, dlatego w instalacji fotowoltaicznej musi zostać przekształcony na prąd przemienny, którym dopiero można zasilać urządzenia znajdujące się w domu. Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku istotnych elementów – panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcja montażowa i licznik dwukierunkowy.

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele PV. To właśnie ich zadaniem jest przechwycenie energii z promieni słonecznych i przekształcenie jej w energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne mogą być polikrystaliczne lub monokrystaliczne (starsza wersja). Najważniejsze jednak, to wybrać panel dobrej marki, a nie typ (powinny wytrzymać ponad 25 lat).

Panele PV muszą zostać odpowiednio i trwale przymocowane do dachu lub na gruncie. Do tego potrzebna jest stabilna konstrukcja montażowa. Najlepiej postawić na elementy wykonane z aluminium (np. szyny montażowe, klemy, łączniki szyn montażowych itp.), ponieważ stal ocynkowana jest bardziej narażona na korozję.
Ze względu na to, że panele wytwarzają prąd stały, konieczne jest umieszczenie w instalacji inwertera (falownika) zamieniającego ten prąd na przemienny, który właśnie jest dostarczany do gniazdka. Do inwertera na ścianie podłączane są panele, natomiast w przypadku mikroinwerterów konieczne staje się umieszczenie kolejnych z nich pod każdym panelem (działają wtedy niezależnie od siebie). W instalacjach fotowoltaicznych montuje się jeszcze liczniki dwukierunkowe (zliczają energię wygenerowaną przez fotowoltaikę i pobraną z sieci publicznej).

Czy ważne jest miejsce montażu paneli fotowoltaicznych?

Miejsce montażu paneli PV ma oczywiście kluczowe znaczenie dla efektywności całej instalacji(Sprawdź czy lepiej umieścić fotowoltaikę na dachu czy na gruncie). Najczęściej panele są umieszczane w kierunku południowym, ponieważ wtedy będą mogły produkować prąd przez cały dzień i tym samym będą najefektywniejsze. Można również umieścić panele od wschodu (największa wydajność rano) lub od zachodu (największa wydajność wieczorem). Optymalny kąt nachylenia paneli PV to 30-40 st. Panele montuje się najczęściej na dachach domów, ale i na gruncie (np. farmy fotowoltaiczne).
Własna instalacja fotowoltaiczna to dostęp do tańszego prądu w porównaniu z tym, co oferują dostawcy. Nie bez znaczenia pozostaje i to, że fotowoltaika należy do Odnawialnych Źródeł Energii i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.
Więcej informacji i porad na temat instalacji fotowoltaicznych znaleźć można na naszej grupie na Facebooku pod adresem: https://business.facebook.com/groups/693980011125315/.