Fotowoltaika w domu – na gruncie czy na dachu?

utworzone przez | sie 11, 2020 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy


Z roku na rok zwiększa się świadomość tego, jak ważna jest ochrona środowiska, zwłaszcza że każdy z nas może przyczynić się do polepszenia jego dobrostanu. Jednym z lepszych rozwiązań, do którego przekonuje się coraz więcej osób, są instalacje fotowoltaiczne. Nie tylko nie wpływają w żaden sposób negatywnie na środowisko, ale i pozwalają na duże oszczędności na rachunkach! To darmowa energia wprost ze słońca. Nim jednak zdecydujemy się na inwestycję, zastanówmy się, czy fotowoltaika w domu – powinna znajdować się na gruncie czy na dachu?

Fotowoltaika – podstawowe informacje

Zanim przejdziemy do sedna tematu, zastanawiając się nad tym, gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne, przypomnijmy sobie najważniejsze informacje dotyczące tego źródła energii. Jego źródłem jest oczywiście ekologiczne, niewyczerpalne i w żaden sposób nieingerujące w środowisko promieniowanie słoneczne. W każdej instalacji znajdują się moduły fotowoltaiczne, które można zamontować na dachu budynku lub obok niego – na gruncie. Niezależnie, jakie będzie to miejsce, mamy pewność, że tworzony w falowniku prąd przemienny możemy wykorzystać na bieżąco (w gospodarstwie domowym) lub oddać go do sieci. Więcej ciekawych informacji znajdziemy pod adresem https://stal-nierdzewna.ulamex.com.pl/fotowoltaika.

Instalacja na dachu – najpopularniejsze rozwiązanie

Nikogo już nie dziwią czarne panele rozlokowane na dachu. W przeszłości był to widok dość osobliwy, obecnie na nikim nie robi to wrażenia. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, instalacja zakryje znaczną część tej powierzchni, zwłaszcza tam, gdzie panuje duża słoneczna ekspozycja – na południe i zachód. Kierunek dachu ma ogromne znaczenie, gdyż od niego zależy efektywność energetyczna. Wszystkie kierunki są dopuszczalne poza północą, a ideałem jest dach zwrócony w stronę południową.Należy też zwrócić uwagę na inne kwestie. Liczy się nachylenie dachu – przeważnie powinno wynosić od 30 do 45 stopni (przy czym ta druga wartość jest najlepsza). Zwróćmy też uwagę na wytrzymałość konstrukcji, gdyż panele sporo ważą. Jeden moduł to około 18 kg, a przecież trzeba też doliczyć wagę konstrukcji.

Fotowoltaika na dachu – zalety i wady

Popularność paneli na dachu związana jest z realnymi korzyściami – szybszym, prostszym montażem, co automatycznie zmniejsza koszt całej instalacji. Ale nie zawsze, gdyż to zależy od konstrukcji dachowej. Jeśli jest zła, wydatki mogą się zwiększyć. Niektóre elementy występujące na dachu (np. komin) mogą też przeszkadzać podczas montowania. Nie zapominajmy również o corocznym czyszczeniu modułów, co sprawia trochę trudności. Mimo tych wad konstrukcja dachowa ma wiele zalet, obok których nie można przejść obojętnie. Przede wszystkim są mniej narażone na uszkodzenia, a także akty kradzieży czy dewastacji. Zawieszone wysoko nad głowami nie tylko nie rzucają się w oczy, ale i nie zajmują cennej przestrzeni na podwórku, co ma szczególnie znaczenie w przypadku, gdy nasza przestrzeń ogrodowa nie jest zbyt duża.

A może na gruncie? Mocne i słabe strony tej opcji?

Fotowoltaika w domu – na gruncie czy na dachu? Wiele osób, nie chcąc zasłaniać dachu wybiera grunt jako miejsce, gdzie zostaną zainstalowane moduły fotowoltaiczne. To opcja szczególnie warta rozpatrzenia, jak mamy do dyspozycji sporo areał ziemi. Najważniejsze jednak to zwrócić uwagę, czy w miejscu, w którym mają zostać zamontowane panele, nie występuje zbyt duże zacienienie. Wszelkie obiekty (np. budynki), ale też drzewa zasłaniają panele, przez co nie są one w pełni wydajne. Montaż modułów fotowoltaicznych na ziemi wymaga niestety większych nakładów finansowych, głównie z tego powodu, że panele są większe i wymagają stabilniejszej, a przy tym bardziej skomplikowanej konstrukcji.

Na ich wyższy koszt wpływa też podatek wynoszący 23% VAT, a nie 8%, jak w przypadku fotowoltaiki na dachu. Mamy też tu komplikacje związane z kwestiami urzędowymi – instalacja naziemna przymocowana do podłoża za pomocą betonowych fundamentów wymaga zezwolenia na budowę na zasadach ogólnych. Panele montowane na gruncie to również wiele zalet. Jedna z ważniejszych dotyczy konserwacji instalacji – z racji jej dostępności łatwiej ją czyścić i naprawiać. Dużym plusem jest też to, że możemy dowolnie wybierać kierunek i nachylenie, nie martwiąc się (jak ma to miejsce w przypadku dachu), że do modułów nie dotrze odpowiednia ilość energii słonecznej.

Ciekawe rozwiązania

Co istotne, możemy też zamontować specjalne urządzenia pozwalające obracać panele, które dzięki temu zawsze są skierowane w stronę słońca. Podsumowując, różnice między panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu lub na gruncie są dość duże. Po pierwsze, mamy do czynienia z innymi kosztami – w przeważającej liczbie przypadków instalacja na gruncie kosztuje więcej. Wyjątek stanowi konstrukcja dachowa w złym stanie, co powoduje, że montaż jest utrudniony, a tym samym droższy niż w normalnych warunkach.

Poza tym montaż paneli na ziemi wymaga zastosowania dodatkowych materiałów, żeby konstrukcja była w pełni stabilna. Łatwo też je zacienić, przez co promienie słoneczne nie docierają w maksymalnym stopniu. Tego ryzyka nie ma w przypadku konstrukcji dachowej, gdyż moduły są na tyle wysoko, że nie grożą im żadne przeszkody. Z drugiej strony są trudniejsze w konserwacji i czyszczeniu. Analizując mocne i słabe strony obu rozwiązań, wydaje się, że lepszą opcją jest konstrukcja na dachu. Jeśli nie możemy się zdecydować bądź chcemy dowiedzieć się więcej na temat paneli fotowoltaicznych, zapraszamy także pod adres https://www.facebook.com/PanFotowoltaiczny/.

Przeczytałeś artykuł: Fotowoltaika w domu – na gruncie czy na dachu? Sprawdź inne nasze artykuły!

Panele fotowoltaiczne mogą być zamontowane zarówno na gruncie jak i na dachu budynku! Zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne? Sprawdź ofertę naszego sklepu, gdzie znajdziesz elementy złączne do fotowoltaiki!