Jak przygotować instalację do sezonu letniego?

utworzone przez | kwi 14, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Popularność paneli fotowoltaicznych sprawia, że klienci mają coraz więcej pytań odnośnie użytkowania instalacji fotowoltaicznej w życiu codziennym. Zasadniczo panele fotowoltaiczne są zautomatyzowane i bezobsługowe, a ingerencja człowieka ogranicza się jedynie do ich włączenia i wyłączenia. Pamiętajmy jednak, że żywotność paneli szacowana jest na około 30 lat, więc aby ich funkcjonowanie wciąż pozostawało na odpowiednim poziomie, powinniśmy zadbać o ich czystość. Warto zaznaczyć, że pielęgnacja paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowana.

Czyszczenie paneli zimą

Zalegający śnieg może skutecznie zmniejszyć wydajność paneli fotowoltaicznych. Oczywiście lekka warstwa śniegu nie sprawi, że panele przestaną działać. Jednak, gdy na powierzchni paneli zalega grubsza warstwa białego puchu, należy pomyśleć nad jego usunięciem. Wszystko zależy od kąta nachylenia paneli – jeśli mamy duży kąt nachylenia, istnieje możliwość, że śnieg sam zsunie się z paneli. Jeśli jednak kąt nachylenia nie jest wystarczający, powinniśmy ściągnąć zalegający śnieg miękką szczotką, aby dać panelom dostęp do światła słonecznego. Powinniśmy postępować ostrożnie, by nie zarysować powierzchni paneli.

Przygotowanie paneli na wiosnę

Gołym okiem często nie widzimy brudu, który osadza się na naszych panelach fotowoltaicznych, jednak pamiętajmy, że zanieczyszczenia, jakie krążą w powietrzu osadzają się na powierzchni paneli. Deszcz nie jest w stanie zmyć wszystkich nieczystości. Kurz, pył, sadze czy ptasie odchody sprawiają, że wydajność paneli fotowoltaicznych z czasem może się obniżyć. Czysta powierzchnia paneli sprawia, że efektywność w produkcji energii jest znacznie większa. Najlepiej czyścić panele po okresie jesienno-zimowym, aby wiosną i latem mogły swobodnie pobierać energię. Pamiętajmy, że jeśli posiadamy panele znajdujące się na dachu naszego domu i nie jesteśmy w stanie samemu ich wyczyścić, powinniśmy pomyśleć o zleceniu tego zadania profesjonalnej firmie zajmującej się czyszczeniem i konserwacją paneli fotowoltaicznych.

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne?

Warto pamiętać o odpowiedniej porze czyszczenia paneli. Nie powinniśmy czyścić ich w ciągu dnia, kiedy panele są nagrzane, a nagłe schłodzenie ich powierzchni może skutkować uszkodzeniem instalacji. Najlepszą porą na czyszczenie paneli jest wczesny ranek lub późne popołudnie.

Pielęgnacja paneli fotowoltaicznych

Aby zadbać o nasze panele nie powinniśmy używać szorstkich szczotek czy myjek ciśnieniowych, ponieważ szorstkie narzędzia mogą porysować powierzchnie paneli, natomiast używając myjek ciśnieniowych możemy szybko uszkodzić instalację. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, pamiętajmy, że na rynku znajdują się specjalne preparaty służące do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, a ich skład nie spowoduje uszkodzenia powierzchni panela.

Pielęgnacja paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowana. Warto jednak zadbać o czystą powierzchnię naszych paneli przynajmniej dwa razy do roku, po okresie zimowym oraz letnim. Czysta powierzchnia panela fotowoltaicznego będzie w stanie wydajnie pracować i produkować większą ilość energii.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroką gamę elementów do fotowoltaiki. Profile aluminiowe do montażu paneli fotowoltaicznych, klemy, uchwyty oraz trójkąty montażowe. Już teraz sprawdź naszą ofertę!