Jak zadbać o fotowoltaikę zimą

utworzone przez | sie 22, 2022 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Zima oznacza tylko jedno: duże zmiany w sposobie życia. Podczas gdy niektórzy z nas mogą cieszyć się z zimnej pogody, dla innych może ona być próbą. Na przykład, jeśli masz na dachu panele fotowoltaiczne, możesz zastanawiać się, jak je chronić w zimowych miesiącach – zwłaszcza, że śnieg i lód mogą uszkodzić te delikatne systemy. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać panele słoneczne w dobrej formie! W tym artykule podzielę się kilkoma wskazówkami, jak upewnić się, że te cenne elektrony nigdzie nie uciekną podczas chłodniejszych miesięcy roku.

Usuń śnieg i lód

Śnieg i lód należy usunąć z systemu PV, aby zapobiegać uszkodzeniom paneli, ich okablowania i innych elementów konstrukcji. Można to zrobić za pomocą łopaty do śniegu lub przecinaka do lodu, aby usunąć nagromadzony materiał.

Jeśli masz panele słoneczne na dachu skośnym, ważne jest, aby usunąć cały śnieg, zanim będzie miał szansę zsunąć się i spaść na panele słoneczne. Łatwym sposobem na to jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się na górze miejsca, w którym będziesz pracować w pierwszej kolejności (na przykład przed drzwiami garażowymi). Następnie użyj dłuta do lodu lub młotka; w zależności od tego jak dużo jest lodu, może to wymagać trochę wysiłku, ale kiedy będzie wystarczająco dużo miejsca na światło słoneczne, wtedy najprawdopodobniej wszystko szybko się roztopi! Na koniec pamiętaj, aby nie używać niczego ostrego, ponieważ można w ten sposób porysować te drogie ogniwa fotowoltaiczne.

Wyczyść panele

Po usunięciu całego widocznego śniegu z paneli fotowoltaicznych, należy je dokładnie wyczyścić wodą z mydłem. Dzięki temu nie będzie się na nich gromadził brud podczas długich okresów bez deszczu lub innych opadów (które w przeciwnym razie spłukałyby wszelkie zanieczyszczenia). Czyszczenie paneli słonecznych to proste zadanie, które można wykonać za pomocą miękkiej szczotki lub szmatki. Zapobiegnie to gromadzeniu się kurzu na panelach, co zmniejsza wydajność i żywotność systemu.

Skontroluj przewody

  • Sprawdź, czy nie ma śladów uszkodzeń i korozji na przewodach. W przypadku ich stwierdzenia należy natychmiast wymienić wszystkie uszkodzone lub skorodowane kable oraz sprawdzić, czy nie ma luźnych połączeń.
  • Sprawdź inwerter. Upewnij się, że nie został przegrzany, ponieważ może to spowodować trwałe uszkodzenie paneli słonecznych i/lub inwertera, które może uniemożliwić ich prawidłową pracę w przyszłych latach.

Podsumowując

Zimą możemy również czerpać korzyści z naszych instalacji fotowoltaicznych. Należy jednak pamiętać aby odpowiednio skontrolować czy nic nie przesłoni paneli, co zimą może okazać się niezwykle częste ze względu na typowe dla tej pory roku warunki atmosferyczne, takie jak opady śniegu. Kontrola naszej fotowoltaiki pomoże również zapewnić długi okres użytkowania i kolejne oszczędności na następne lata.