Fotowoltaika za i przeciw

utworzone przez | cze 2, 2021 | Porównania i rankingi | 0 komentarzy

Fotowoltaika za i przeciw – najważniejsze informacje

Fotowoltaika kusi wielu potencjalnych inwestorów. W dzisiejszych czasach nikt nie ma wątpliwości, że czerpanie energii z węgla przechodzi do lamusa. Po pierwsze: nieodnawialne źródła energii kiedyś się skończą. Po drugie: świadomość negatywnego wpływu nieodnawialnych źródeł energii na środowisko wciąż rośnie. Społeczeństwo szuka alternatyw w postaci OZE. Panele fotowoltaiczne to jeden z bardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii.

Jeśli planujesz zamontowanie paneli fotowoltaicznych przygotowaliśmy dla Ciebie listę argumentów „za” i „przeciw” inwestycji w panele słoneczne.

Argumenty przeciw instalacji fotowoltaicznej:

1. Niskie rachunki za prąd

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to przede wszystkim duże oszczędności w kwestii rachunków za prąd. Rosnące ceny prądu odczuwamy wszyscy. Według wstępnych szacunków ceny prądu ustabilizują się dopiero za kilka lat i przypuszczalnie osiągną dość wysoki pułap. Celem założenia instalacji fotowoltaicznej jest oszczędność. Instalacja fotowoltaiczna z pewnością się zwróci, jednak najprawdopodobniej dopiero kilka lat po założeniu paneli na naszym dachu. Dlatego, jeśli płacimy stosunkowo niskie rachunki za prąd, powinniśmy zastanowić się nad sensem założenia instalacji fotowoltaicznej.

Oczywiście z punktu widzenia ekologii inwestycja w fotowoltaikę jest zasadna, ponieważ pobierana energia ze słońca jest jednym z bardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii.

2. Planujesz zmianę dachu

Panele fotowoltaiczne mogą być montowane zarówno na gruncie jak i na dachu budynku. Jeśli więc planujesz drugie rozwiązanie, czyli umieszczenie paneli na dachu swojego domu, ale rozważasz również zmianę dachu, wstrzymaj się. Radzimy, aby najpierw wymienić pokrycie dachowe, a następnie zamontować panele fotowoltaiczne, aby nie ponosić kosztów demontażu i kolejnego montażu całej instalacji.

3. Zbyt duże zacienienie

Decyzja o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych powinna być dobrze przemyślana szczególnie w kwestii miejsca umieszczenia paneli słonecznych. Pamiętajmy, że panele nie mogą być zamontowane w miejscu, które przez większość dnia jest zacienione, ponieważ nie będą mogły spełniać swojej funkcji w stu procentach. Pamiętajmy o słupach i drzewach, które mogą zasłonić część paneli. Przy podejmowaniu decyzji w kwestii miejsca zamontowania instalacji fotowoltaicznej powinniśmy brać pod uwagę ruch słońca.

4. Planujesz przeprowadzkę

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to inwestycja na wiele lat, a zwrot poniesionych kosztów szacuje się na przynajmniej siedem do dziesięciu lat. Dlatego, jeśli rozważasz przeprowadzkę inwestycja w panele fotowoltaiczne może być nieopłacalna.

Argumenty za instalacją fotowoltaiczną:

1. Darmowy prąd

Nie bez powodu panele fotowoltaiczne w ciągu ostatnich lat zyskały na popularności. Ceny prądu wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych lata miały ustabilizować się na poziomie, który odpowiadałby portfelowi przeciętnego Kowalskiego. Dlatego zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi jest coraz większe. To dzięki fotowoltaice możemy cieszyć się niemal darmową energią elektryczną przez wiele lat. Koszt inwestycji, jaki poniesiemy w związku z zamontowaniem paneli, z pewnością szybko się zwróci. Warto pamiętać, że istnieją programy dofinansowań, które obniżą nam koszty, jakie musimy ponieść w związku z zamontowaniem paneli słonecznych.

2. Ekologiczne rozwiązanie

Nikomu nie trzeba mówić, że większość energii produkowanej w Polsce pochodzi z węgla. Nieodnawialne źródła energii wciąż stoją w naszym kraju na wysokim poziomie, jednak zainteresowanie OZE wciąż rośnie. Własna elektrownia słoneczna kusi wielu, ponieważ jest to jeden z bardziej ekologicznych rozwiązań w kwestii produkowania energii. Panele fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca, nie produkują szkodliwych dla atmosfery gazów i odpadów.

3. Szybki montaż

Wbrew pozorom zamontowanie instalacji fotowoltaicznej jest proste. Doświadczona ekipa monterów powinna poradzić sobie ze wszystkimi pracami w jeden dzień. Pamiętajmy jednak, że zanim zatrudnimy ekipę monterską, powinniśmy zapoznać się z wcześniejszymi realizacjami, przy jakich pracowała wybrana przez nas ekipa. Doświadczenie i wiedza to podstawowy element, na jaki powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze ekipy monterskiej, ponieważ inwestycja w panele fotowoltaiczne jest inwestycją na wiele lat i teoretycznie dobrze zamontowana instalacja nie wymaga większych nakładów finansowych oraz konserwacji. Czasem lepiej zapłacić ekipie monterskiej więcej, aby w następnych latach nie inwestować kolejnych pieniędzy w poprawianie pracy niedoświadczonej ekipy.

4. Fotowoltaika podnosi wartość nieruchomości

Panele fotowoltaiczne nie tracą na wartości, a ich żywotność szacowana jest na jakieś 50 lat, więc dom posiadający instalację fotowoltaiczną znacznie zyskuje na wartości przy ewentualnej sprzedaży.

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem paneli fotowoltaicznych, warto rozważyć różne aspekty. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na wiele lat. Powinniśmy dobrze rozplanować położenie paneli fotowoltaicznych, aby mogły w stu procentach pobierać energię oraz oszacować czas, w jakim inwestycja się zwróci.

Przeczytałeś artykuł – Fotowoltaika za czy przeciw! Jeśli jesteś przekonany do montażu fotowoltaiki dla swojego domu warto zerknąć do naszego sklepu, gdzie oferujemy elementy montażowe do fotowoltaiki wysokiej jakości w niskiej cenie.