Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym

utworzone przez | mar 3, 2022 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

W dobie rosnących cen energii elektrycznej coraz częściej decydujemy się na instalacje paneli fotowoltaicznych. Nie dziwi już więc nikogo coraz częstszy widok paneli na dachach domów jednorodzinnych, czy budynków przemysłowych. Takie rozwiązanie okazuje się  korzystne dla wielu. Czy panele fotowoltaiczne są dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych, w których od 20% do 40% kosztów produkcji to właśnie koszty energii elektrycznej?

Rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii w 2022 roku to fakt, z którym mierzyć muszą się wszyscy, nie tylko rolnicy prowadzący gospodarstwa rolne. 

Ilość energochłonnych urządzeń w nowoczesnym gospodarstwie rolnym jest ogromna, a proces modernizacji, a co za tym idzie postępującej elektryfikacji gospodarstw rolnych, postępuje.

W związku z tym i tak już wysokie koszty związane z energią elektryczną będą rosnąć. 

Na szczęście istnieją sposoby na to, aby koszty energii znacząco zredukować, a sposobem na to jest, chociażby instalacja fotowoltaiczna.

Zalety instalacji fotowoltaicznej dla rolnika

Mimo dość sporego początkowego kosztu instalacji paneli fotowoltaicznych, całe przedsięwzięcie może okazać się bardzo opłacalne w dłuższym terminie. 

Po pierwsze, fotowoltaika umożliwi nam znaczące obniżenie rachunków za prąd. Dzieje się tak za sprawą tego, że w okresie najwyższej produkcji energii, czyli okresie wiosna/lato, instalacja fotowoltaiczna poprawnie zainstalowana i o odpowiedniej mocy, praktycznie cała wyprodukowana energia zużywana jest na bieżąco przez nasze gospodarstwo rolne.

Jeżeli zdecydujemy się na instalację wraz z magazynem energii, prąd magazynowany jest w akumulatorze i zużywany na bieżąco w mniej nasłonecznione dni np. w trakcie jesieni, czy zimy. 

Z racji lobbowania na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE) przez Unie Europejską, ale również przez polski rząd, rolnicy mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowanie i wsparcie w założeniu instalacji fotowoltaicznej.

Czy w 2022 rolnicy mogą liczyć na dofinansowanie do fotowoltaiki?

Rząd, jak i władze Unii Europejskiej zdają sobie z prawe z wagi, jaką pełnią koszty energii w produkcji rolnej i jaki wpływ mają one, chociażby na koszty żywności, a co za tym idzie na negatywne zjawisko inflacji. 

Dlatego też projekty związane z instalacją paneli fotowoltaicznych, zwłaszcza w obszarze gospodarstw rolnych, mogą liczyć na niesłabnące wsparcie rządzących. 

Wiceminister Anna Gembicka wskazuje, że odnawialne źródła energii będą współfinansowane m.in. z unijnego programu Polityka Spójności w latach 2021-2027. Podobne zapowiedzi powstania programów dofinansowujących przekształcenie energetyczne i szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w rolnictwie zapowiadał również minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Chociaż są to dopiero zapowiedzi programów, nad którymi pracuje rząd, już dziś warto rozglądać się za już funkcjonującymi programami dofinansowań fotowoltaiki i innych odnawialnych źródeł energii. 

Aktualnie skorzystać można z takich ogólnopolskich programów wsparcia jak:

  • Agroenergia 
  • Odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego

Fotowoltaika a podatek rolny

Kolejnym atutem dającym wymierne korzyści z instalacji fotowoltaiki w gospodarstwie jest możliwość obniżenia dzięki niej kwoty podatku rolnego, którą należy odprowadzić do skarbu państwa. 

Jako rolnik możesz odliczyć aż 25% kosztów poniesionych na założenie instalacji fotowoltaicznej od podatku rolnego. 

Możliwość odliczenia od podatku mamy przez 15 lat od momentu instalacji. Dzięki odliczeniu od podatku rolnego koszt instalacji zwraca się o wiele szybciej, co zwiększa atrakcyjność całej inwestycji.

Na co zwrócić uwagę podczas instalacji paneli

Pomimo faktu, że dofinansowania i ulga w podatku rolnym znacząco zwiększają atrakcyjność i zmniejszają koszty wymagane do rozpoczęcia inwestycji, jej koszt wciąż dla wielu może wydawać się zbyt wielki.

Jeżeli decydujemy się już jednak na instalacje paneli fotowoltaicznych, nie oszczędzajmy na nich, pozostałych elementach instalacji, jak i samej usłudze instalacji zasilania fotowoltaicznego.

Tylko dobrej jakości komponenty i tyczy się to również takich elementów konstrukcyjnych jak profile PV czy klemy aluminiowe, gwarantują nam niezawodną pracę całego systemu pozyskiwania energii z promieni słonecznych.