Fotowoltaika dla domu

utworzone przez | lis 24, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Montaż fotowoltaiki jest w naszym kraju coraz popularniejszy, więc warto zastanowić się, czy fotowoltaika dla domu się opłaca? Jak moc będzie optymalna? I jakie koszty wiążą się z inwestycją w fotowoltaikę?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Jeśli decydujemy się na montaż fotowoltaiki, możemy zdecydować się na instalację w systemie on-grid i off-grid. System on-grid to system polegający na połączeniu paneli fotowoltaicznych z siecią energetyczną. W sytuacji, kiedy nasze panele fotowoltaiczne produkują zbyt dużą ilość energii, zostaje ona przekazywana do publicznej sieci, a następnie może być ona odebrana w miesiącach, w których panele nie są w stanie produkować wystarczającej ilości energii.

System off-grid jest systemem zamkniętym, jednak bardziej kosztownym. Charakteryzuje się magazynowaniem nadmiaru energii w akumulatorach. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, ponieważ nie jesteśmy uzależnieni od publicznego dostawcy energii, a zmagazynowany prąd możemy pobrać w każdej chwili. Na wysoki koszt instalacji fotowoltaicznej w systemie off-grid składają się zaawansowane technologicznie akumulatory.

Stojąc przed pytaniem, który system wybrać, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów. W domach jednorodzinnych, gdzie zużycie energii nie jest ogromne, najczęściej montowana jest instalacja w systemie on-grid.

Jak zamontować instalację fotowoltaiczną?

Bardzo ważnym elementem jest odpowiednie zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej. Pamiętajmy, że aby fotowoltaika spełniała swoje zadanie w stu procentach, powinna być umieszczona w miejscu optymalnego nasłonecznienia. Panele fotowoltaiczne powinny być ustawione na południowym wschodzie lub południowym zachodzie. Idealny kąt nachylenia wynosi około 30 stopni.

Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?

Fotowoltaika montowana na dachu wiąże się z mniejszymi kosztami, a projekt można zrealizować nawet w jeden dzień. Panele fotowoltaiczne na gruncie wiążą się z większym wydatkiem. Jeśli zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, należy zwrócić uwagę na ewentualne źródła zacienienia np. budynku, słupy czy drzewa, które pod wpływem ruchu słońca mogą rzucać cień na panele słoneczne, jednocześnie uniemożliwiając im pracę.