Czy warto zainwestować w instalację PV?

utworzone przez | wrz 28, 2022 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Fotowoltaika (PV) to technologia energetyczna, która przekształca światło słoneczne w energię elektryczną. Systemy fotowoltaiczne nie wykorzystują żadnych ruchomych części, więc nie są poddawane presji zużycia, w przeciwieństwie do innych odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr czy woda. System fotowoltaiczny składa się z paneli słonecznych, inwertera i sprzętu montażowego. Panele słoneczne są połączone z inwerterem za pomocą przewodów lub kabli i zamontowane na stałej konstrukcji lub pokryciu dachowym.

Jak działa fotowoltaika?

Ogniwa słoneczne, są znane również jako ogniwa fotowoltaiczne, wykonane są z materiałów półprzewodnikowych, które są wrażliwe na fotony. Kiedy fotony ze słońca trafiają na ogniwo słoneczne, uderzają w warstwę elektronów i dziur w przeciwnych kierunkach. Ruch tych elektronów i dziur tworzy prąd elektryczny, który może być wykorzystany do zasilania urządzeń lub ładowania baterii.

Jakie korzyści niesie instalacja fotowoltaiczna?

  • przestaniesz być zależny od paliw kopalnych,
  • zmniejszysz emisję dwutlenku węgla,
  • możesz przyczynić się do złagodzenia skutków zmian klimatycznych, ponieważ fotowoltaika pomaga zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Instalacja systemu fotowoltaicznego bezpośrednio nie wytwarza żadnych szkodliwych emisji ani zanieczyszczeń, a ponadto może być zainstalowana w miejscach, gdzie nie ma istniejących sieci elektrycznych lub źródeł energii, przez co zaoszczędzisz na kosztach instalacji.
  • skorzystasz również ze zwiększonej niezależności, samowystarczalności i bezpieczeństwa dostaw z własnymi odnawialnymi źródłami energii produkującymi czystą energię elektryczną, kiedy tylko jest potrzebna.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt instalacji fotowoltaicznej różni się znacznie w zależności od wielkości, technologii i jakości użytych komponentów. Ogólnie rzecz biorąc, większe systemy są droższe od tych mniejszych, ponieważ wymagają więcej materiałów i urządzeń.

Koszt zależy również od miejsca zamieszkania. W krajach takich jak Niemcy i Włochy, gdzie jest duże nasłonecznienie, fotowoltaika jest znacznie tańsza niż w regionach o małej ekspozycji na słońce, takich jak Anglia czy Szkocja.

Fotowoltaika nie jest dla każdego

Choć fotowoltaika może wydawać się rozsądną inwestycją, warto wiedzieć, że systemy te nie są dla każdego. Istnieje kilka kryteriów, które muszą być najpierw spełnione:

  • Powinieneś wiedzieć, jakie rodzaje paneli są dostępne, ile energii elektrycznej będą one produkować w Twojej okolicy, ile miejsca jest wymagane do instalacji, i które elementy trzeba – zaufaj specjalistom, którzy są ekspertami w tej dziedzinie,
  • Potrzebujesz wystarczająco dużo miejsca na swoim dachu do instalacji paneli słonecznych. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na ten cel, będziesz musiał albo zainwestować w dodatkową strukturę lub znaleźć inną lokalizację, gdzie można je zainstalować – co może nie być w rzeczywistości wykonalne (lub pożądane).

Czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy rozważyć swoje potrzeby energetyczne. Należy również znać koszt energii elektrycznej z sieci, a także koszt instalacji i konserwacji systemu fotowoltaicznego.

Jeśli masz małe gospodarstwo domowe i zużywasz mało energii lub nie zużywasz jej wcale w godzinach szczytu (między 17.00 a 22.00), prawdopodobnie instalacja systemu fotowoltaicznego będzie opłacalna. Jednak im więcej energii zużywasz, tym bardziej prawdopodobne jest, że lepiej będzie trzymać się zasilania z sieci zamiast samodzielnej generacji.

Następnym krokiem jest wypracowanie, ile kosztowałoby Cię zainstalowanie systemu fotowoltaicznego – obejmuje to wszystkie aspekty od projektu, poprzez produkcję, aż po instalację; jednym ze sposobów obejścia tego problemu byłoby spojrzenie w Internecie na oferty dostępne u lokalnych dostawców lub porównanie cen wśród różnych marek/modeli przed podjęciem decyzji, która firma mogłaby zapewnić to, co jest wymagane w przystępnej cenie.

Podsumowując

Podsumowując, możemy powiedzieć, że fotowoltaika jest inwestycją wartą rozważenia dla wielu właścicieli domów. Istnieje jednak wiele czynników, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie. Najważniejszą rzeczą jest upewnienie się, że lokalizacja i orientacja Twojego domu pozwoli Ci czerpać korzyści z energii słonecznej w dłuższej perspektywie. Jeśli tak – zacznij planować!