Zjawisko fotowoltaiczne – prąd ze Słońca

utworzone przez | lip 7, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Dlaczego wytwarzamy prąd z energii słonecznej?

Do dziś korzystamy z odkrycia Edmonda Beqerela, który w 1839 roku odkrył zjawisko fotowoltaiczne. Oczywiście zjawisko fotowoltaiczne, z jakim mamy do czynienia dziś, znacznie różni się od tego odkrytego w 1839 roku. Fotowoltaika wciąż się zmienia, starając się dostosować do panujących warunków i trendów.

W ostatnich latach w naszym kraju fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Głównym źródłem pozyskiwania energii w Polsce jest węgiel, jednak warto pamiętać, że energia z węgla jest szkodliwa dla środowiska. Energia pochodząca z OZE jest znacznie bezpieczniejsza dla naszej planety, dlatego panele fotowoltaiczne zyskują nowych zwolenników.

Co to jest zjawisko fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne pobierają energię ze słońca. Pierwszym elementem do wytworzenia energii są ogniwa fotowoltaiczne, które aby mogły produkować więcej energii, łączone są w większe moduły fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne to zbiór modułów. Panele fotowoltaiczne czerpią energię ze słońca i przesyłają do falownika. Falownik, inaczej nazywany inwerterem, przekształca prąd stały w prąd zmienny, który trafia do naszych gniazdek.

Czym więc jest zjawisko fotowoltaiczne?

Zjawisko fotowoltaiczne wyjaśnił nie kto inny jak Albert Einstein, który objaśnił w swojej pracy, że światło to strumień fotonów – cząstek promieniowania elektromagnetycznego. Fotony przesyłają energię elektronom i w ten sposób powstaje zjawisko fotoemisji.

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika z pewnością jeszcze mocniej będzie się rozwijać. Wystarczy spojrzeć na ilość farm fotowoltaicznych, jakie pojawiają się na naszym kraju. Do założenia farmy fotowoltaicznej często używane są nieużytki rolne. Jest to idealny sposób na zagospodarowanie i tak nieużywanej przestrzeni. Fotowoltaika ogranicza emisję CO2, a rządy Unii Europejskiej dążą do ograniczenia pozyskiwania energii z węgla i nieodnawialnych źródeł energii, więc fotowoltaika wydaje się krokiem w dobrym kierunku.