Trendy w fotowoltaice

utworzone przez | sie 18, 2021 | Ciekawostki o fotowoltaice | 0 komentarzy

Fotowoltaika jest dziedziną, która wciąż się rozwija. Badacze prowadzą badania i testy nad innowacyjnymi metodami na zwiększenie ilości pobieranej przez panele energii i usprawnienie ich funkcjonowania. Co jeszcze czeka nas wraz z rozwojem fotowoltaiki? W poniższym artykule dowiesz się, jakie są przewidywane trendy w fotowoltaice!

Farma fotowoltaiczna

Farmy fotowoltaiczne powoli wpisują się w polski krajobraz. Najczęściej umieszczamy je na nieużytkach rolnych. Farma fotowoltaiczna jest ekologicznym sposobem pozyskiwania energii. Energię, jaką pobiorą panele fotowoltaiczne, są magazynowane w akumulatorach, a następnie przekazywane do sieci publicznej.

Magazyny energii

Magazyny energii stają się w Polsce coraz popularniejsze. Dają dużą swobodę i poczucie bezpieczeństwa. Instalacje off-grid są zabezpieczeniem w przypadku awarii publicznej sieci energetycznej.

W sytuacji, gdy zabraknie prądu lub kiedy w wyniku klęsk żywiołowych będziemy odcięci od publicznej sieci energetycznej, własny magazyn energii będzie idealnym zabezpieczeniem na czarną godzinę.

Pływające instalacje

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na nieużywanym zbiorniku wodnym jest coraz częstszym widokiem. Pływaki, na których umieszczone są panele fotowoltaiczne, wykonane są z tworzywa sztucznego i przytwierdzane do dna. Pływające panele fotowoltaiczne to rosnący trend w fotowoltaice. Warto pamiętać, że większą część kuli ziemskiej stanowią morza i oceany, a terenu pod farmy fotowoltaiczne sukcesywnie ubywa. Największa pływająca farma fotowoltaiczna powstała w Holandii na jeziorze Zwolle.

Trendy w fotowoltaice – co dalej?

Fotowoltaika wciąż będzie się rozwijać. Badacze opracowują nowe technologie i rozwiązania, by usprawnić działanie paneli fotowoltaicznych. Głównym celem jest udoskonalenie technologii – zmniejszenie ilości paneli, nie zmniejszając przy tym mocy instalacji. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest wygląd paneli fotowoltaicznych. Z pewnością w najbliższym czasie zauważymy dążenie do zmiany wyglądu i poprawienia estetyki instalacji fotowoltaicznej.