Systemy on-grid i off-grid – porównanie

utworzone przez | cze 16, 2021 | Porównania i rankingi | 0 komentarzy

Systemy fotowoltaiczne on-grid i off-grid – porównanie

Panele fotowoltaiczne stają się w naszym kraju coraz popularniejsze i nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ oszczędności, jakie niesie za sobą montaż instalacji fotowoltaicznej, są bardzo duże. Rosnące ceny prądu sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej elektrowni. Jednym z pytań, jakie zadają sobie przyszli inwestorzy jest, co zrobić z nadwyżką wyprodukowanej energii? Istnieją dwa systemy instalacji fotowoltaicznej on-grid i off-grid. Czym się różnią? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest system on-grid?

Instalacja on-grid przyłączona jest do publicznej sieci energetycznej.

Instalacja fotowoltaiczna pobiera energię i przetwarza ją w prąd, który trafia do naszych gniazdek. Jednak zdarza się, że ilość energii, jaką mogą przetworzyć panele fotowoltaiczne, jest znacznie wyższa niż nasze zapotrzebowanie. Wówczas nadwyżkę energii możemy przekazać do publicznej sieci energetycznej. Klimat, jaki mamy w Polsce, sprawia, że panele fotowoltaiczne nie zawsze są w stanie pracować w stu procentach. W sytuacji, gdy nasze panele nie są w stanie wytworzyć wystarczającej ilości energii, jaka jest potrzebna do funkcjonowania gospodarstwa domowego, instalacja on-grid wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Przekazaną do publicznej sieci energetycznej energię możemy odebrać w 80%. Wydaje się, że jest to sprawiedliwy układ, ponieważ zazwyczaj nie jesteśmy w stanie na bieżąco wykorzystywać pobranej przez panele energii.

Minusem systemu on-grid paradoksalnie jest fakt, że nasza instalacja jest połączona z siecią energetyczną, więc jeśli publiczna sieć energetyczna ma problemy z dostarczeniem energii, problem dotyka również nas, ponieważ falownik, który jest jednym z ważniejszych elementów instalacji, wyłącza się. Mimo posiadania własnej małej elektrowni wciąż pozostajemy uzależnieni od dostawcy energii.

Systemy on-grid są popularniejszym rozwiązaniem głównie ze względu na niższe koszty całej inwestycji.

Czym jest system off-grid?

System off-grid nie jest podłączony do ogólnej sieci. Jest to w pełni niezależny system, polegający na magazynowaniu energii w akumulatorach. System off-grid jest alternatywą dla systemu on-grid. W przypadku tego systemu wykorzystujemy całą energię, jaką pobiorą nasze panele fotowoltaiczne. Aby system off-grid mógł działać potrzebujemy akumulatorów, które będą magazynować energię. Prąd z akumulatorów jesteśmy w stanie pobrać w każdej chwili, dzięki czemu nie jesteśmy uzależnieni od dostawcy energii. Awarie elektrowni nie będą nas dotyczyć.

System off-grid wydaje się znacznie atrakcyjniejszym rozwiązaniem, jednak montaż instalacji off-grid jest dość kosztowny. Koszt specjalnych akumulatorów jest wysoki, ponieważ urządzenia powinny być wyposażone w specjalne technologie, które pozwalają na wykorzystanie przy instalacji fotowoltaicznej. Do instalacji off-grid nie możemy podłączać dodatkowych paneli, a modyfikacja całego systemu jest kłopotliwa, dlatego przed przystąpieniem do inwestycji bardzo ważne jest odpowiednie zaprojektowanie całego systemu.

Który system wybrać?

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników oraz zalety i wady. Popularniejszym rozwiązaniem przy instalacjach domowych jest system on-grid. Przede wszystkim jest znacznie tańszym rozwiązaniem. W przypadku systemu on-grid kwestia magazynowania energii nie spędza nam snu z powiek. Nie musimy martwić się o stan techniczny akumulatorów. Warto jednak pamiętać, że jeśli wystąpi awaria sieci energetycznej, również będziemy pozbawieni prądu.

Rozwiązanie off-grid to całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej. Jest atrakcyjnym rozwiązaniem, ponieważ nie dotykają nas awarie sieci energetycznej. System off-grid jest swoistym zabezpieczeniem przed brakiem dostępu do energii, więc jeśli zależy nam na uniezależnieniu się od dostawców energii powinniśmy rozważyć inwestycję w system off-grid. Pamiętajmy jednak, że jest to znacznie bardziej kosztowne rozwiązanie.