Samochody elektryczne i fotowoltaika

utworzone przez | wrz 29, 2021 | Ciekawostki o fotowoltaice | 0 komentarzy

Czy można jeździć za darmo? Jak dobrać instalacje fotowoltaiczną, aby wyzerować koszty eksploatacji samochodu elektrycznego? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć temat: samochody elektryczne i fotowoltaika!

Ładowanie samochodu z domowej fotowoltaiki

Przeciętny kierowca w Polsce pokonuje rocznie około 30 tysięcy kilometrów, wydając na paliwo około 10 tysięcy złotych. Jeśli myślisz o zmniejszeniu kosztów eksploatacji samochodu, inwestycja w elektryczne auto jest świetnym pomysłem!

Oczywiście zakup elektrycznego samochodu w porównaniu do samochodu benzynowego będzie wyższy. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, iż w przypadku elektrycznego samochodu istnieje możliwość poruszania się nim za darmo. Napełnianie akumulatora samochodowego za pomocą domowej fotowoltaiki jest bardziej rentowne niż ładowanie za pomocą publicznie dostępnych ładowarek.

Ile trwa ładowanie samochodu?

Ładowanie akumulatora samochodowego jest zależne od kilku czynników. Najważniejszą kwestią jest wielkość akumulatora. Osoby przyzwyczajone do szybkiego tankowania samochodu, mogą zapomnieć o podobnym czasie ładowania elektrycznego samochodu. Nalanie paliwa do baku trwa kilka minut. Nawet najszybsze ładowanie akumulatora nie może się równać z takim wynikiem. Paliwo jest drogie. Jeśli weźmiemy pod uwagę ładowanie samochodu prądem pochodzącym z fotowoltaiki, koszty użytkowania samochodu zejdą do zera.

Warto jednak mieć na uwadze, że w trosce o środowisko coraz częściej mówi się o wycofaniu samochodów spalinowych i zastępowaniu ich samochodami hybrydowymi lub elektrycznymi.

Czas ładowania akumulatora jest zależny od jego pojemności, ale również od rodzaju prądu, jaki używamy do ładowania.

Akumulatory samochodowe są przeznaczone do ładowania prądem przemiennym pochodzącym z gniazdka lub walboxem, który osiąga znacznie większą prędkość ładowania.

Najszybciej naładujemy samochód prądem pochodzącym ze stacji szybkiego ładowania, gdzie 80% pojemności akumulatora naładujemy w 40 minut.

Jak ładować akumulator fotowoltaiką?

Prąd pochodzący z ogniw fotowoltaicznych może być wykorzystywany przez wszystkie urządzenia użytku domowego. Jednak aby z niego korzystać niezbędny jest zakup inwertera, który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Dopiero wtedy nasze urządzenia mogą korzystać z prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne.

W przypadku ładowania akumulatora samochodowego sytuacja jest nieco inna. Akumulator możemy ładować prądem zmiennym.

Ekologia

Ludzie decydujący się na zakup elektrycznego samochodu, oprócz względów finansowych, kierują się również ekologią. Warto pamiętać, że fotowoltaika to jeden z najlepszych sposobów pozyskiwania energii. Fotowoltaika nie emituje szkodliwych dla atmosfery gazów, a prąd z niej pochodzący niczym nie różni się od prądu pochodzącego z elektrowni węglowych. Możemy nim zasilać wszystkie urządzenia domowe.
Szeroko mówi się również o emisji spalin, które należy ograniczyć. Elektryczne samochody są alternatywą oraz przyszłością, od której prędzej czy później wszyscy powinniśmy dążyć.