Panele fotowoltaiczne – rodzaje i parametry

utworzone przez | lis 10, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Panele fotowoltaiczne są coraz popularniejsze w naszym kraju. Ich prawidłowa praca jest uzależniona od odpowiedniego ustawienia modułów fotowoltaicznych. Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych? Jakie panele wybrać?

Dobór paneli fotowoltaicznych

Odpowiednie dobranie paneli fotowoltaicznych pozwoli wykorzystać ich potencjał w stu procentach. Panele fotowoltaiczne są inwestycją dość kosztowną, więc przed inwestycją warto skontrolować kwestie, które poruszymy poniżej.

Moc instalacji

Początkujący inwestorzy często zastanawiają się, jaka moc paneli fotowoltaicznych będzie odpowiednia? Optymalnie dobrana moc instalacji sprawi, że będziemy mogli wykorzystywać cały potencjał fotowoltaiki. Moc fotowoltaiki wylicza się na podstawie rachunków za prąd. Instalacja fotowoltaiczna dla domu nie powinna przekraczać 10kW. Przyjmuje się około 1kW na jednego członka rodziny.

Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne montujemy w miejscu największego nasłonecznienia. Mogą być montowane na dachu lub na gruncie. Ich nachylenie powinno oscylować pomiędzy 30 a 40 stopni. Warto pamiętać, aby podczas planowania inwestycji wziąć pod uwagę ruch słońca – jeśli przez część dnia panele będą w dużym zacienieniu – nie będą one spełniały swojej roli.

Panele fotowoltaiczne na gruncie czy na dachu?

Instalacje fotowoltaiczne najczęściej montujemy na dachach domów – ma to swoje plusy, ponieważ zapewnia oszczędność miejsca na działce, jednak w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu (szczególnie na dachu skośnym) nie ma możliwości ustawienia ich na dowolnej stronie świata. A pamiętajmy, że panele należy montować na stronie południowej, południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej.

Jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – jest oto dobre rozwiązanie, jeśli posiadamy dużą działkę. Jeśli umieścimy panele na gruncie, będziemy mieć do nich łatwy dostęp w razie usterki.

Rodzaje modułów fotowoltaicznych

  • polikrystaliczne – montowane najczęściej na farmach fotowoltaicznych. Cechują się niewysoką ceną i niebieskim odcieniem.
  • monokrystaliczne – montowane w domach jednorodzinnych. Cechują się wyższą wydajnością oraz wysoką jakością wykonania, jednak ich cena jest dość wysoka.