Panele fotowoltaiczne – jak ustawić?

utworzone przez | paź 13, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Osoby decydujące się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, zastanawiają się pod jakim kątem ustawić panele fotowoltaiczne, aby mogły produkować jak najwięcej energii? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

Panele na dachu czy na gruncie?

Jeśli nie mamy możliwości umieszczenia paneli na dachu budynku, warto zastanowić się nad umieszczeniem ich na gruncie. Aby umieścić panele fotowoltaiczne na ziemi, należy ustawić je pod odpowiednim kątem opierając panele na odpowiedniej konstrukcji lub na specjalnych bloczkach.

Jeśli chodzi o ustawienie paneli na dachu mówi się, że panele powinny być umieszczone na południowej stronie i nachylone pod kątem od 30 do 40 stopni. Umieszczenie paneli pod takim kątem zapewni maksymalny pobór energii przez panele. Ale czy na pewno?

Panele fotowoltaiczne – jak ustawić?

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych zależny jest od miejsca, w jakim zostaną usytuowane.

Jeśli chcemy skierować panele na stronę południową powinniśmy ustawić panele pod kątem 30 do 40 stopni, jeśli wybierzemy stronę południowo wschodnią lub południowo zachodnią ustawmy panele pod kątem 25 do 55 stopni. Natomiast na stronie wschodniej lub zachodniej panele powinny zostać ustawione od 25 do 40 stopni.

Pamiętajmy, aby podczas planowania inwestycji, panele ustawić tak, by nie znalazły się one w miejscu zacienionym. Nie zaleca się również ustawienia na północnej stronie.