Panele fotowoltaiczne a rosnące ceny energii

utworzone przez | lut 23, 2022 | Nowości z branży | 0 komentarzy

W 2022 roku wciąż rosną ceny energii elektrycznej i nic nie wskazuje na to, by trend miał się zatrzymać. Czy montaż paneli fotowoltaicznych jest receptą na rosnące ceny prądu? Czy fotowoltaika w 2022 roku nadal się opłaca?

Wzrost popularności fotowoltaiki

W ostatnich latach popularność fotowoltaiki rośnie. W Polsce w 2021 roku powstało ponad 48 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne o mocy 1kWp dostarczają rocznie do 980 kWh. Inwestor może zainstalować dowolną ilość paneli fotowoltaicznych tak, aby spełniła zapotrzebowanie na energię elektryczną. Inwestycja a fotowoltaikę zwraca się średnio po około siedmiu latach. Popularność w Polsce zyskują również farmy fotowoltaiczne. W ciągu roku zanotowano wzrost o około 200%. W 2021 roku w Brudzewie, w powiecie tureckim, powstała jedna z większych farm fotowoltaicznych w kraju o łącznej mocy 70MW.

Ile można zaoszczędzić na fotowoltaice?

Przy zakupie instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejszym z nich jest nasze zapotrzebowanie na energię. Wielkość instalacji fotowoltaicznej powinna być uzależniona od zużycia energii. Energia pozyskiwana ze słońca jest darmowa. Panele fotowoltaiczne przesyłają energię do falownika, którego zadaniem jest zamiana prądu zmiennego w prąd stały. Prąd trafia go gniazdek elektrycznych i obsługuje wszystkie urządzenia użytku domowego. Według starych przepisów (obowiązujących do 1 kwietnia 2022 roku) prosument mógł korzystać z nadwyżek energii przesyłanych do publicznej sieci energetycznej w późniejszych terminach.

Fotowoltaika daje dużą oszczędność, stąd rosnąca popularność paneli fotowoltaicznych. W latach 2016-2020 w Unii Europejskiej odnotowano wzrost zamontowanych instalacji fotowoltaicznych wyniósł 10,3%, natomiast w Polsce wynosił 114%. Jeśli zamontujemy instalację o mocy 5kW zaoszczędzimy około 3000 złotych rocznie. 5KW to standardowa instalacja fotowoltaiczna dla gospodarstwa domowego.

W Polsce działają programy dofinansowujące fotowoltaikę. „Mój prąd” i „Czyste powietrze” skierowane do osób fizycznych, „Agroenergia” przeznaczona dla rolników oraz „Energia Plus” – program dla osób posiadających firmy.

Fotowoltaika w 2022 roku?

Nowe zasady wprowadzają rozliczanie fotowoltaiki na zasadzie net-billingu. Warto wspomnieć, że użytkownicy paneli fotowoltaicznych, którzy zdecydują się założyć fotowoltaikę do 1 kwietnia 2022 roku przez następne 15 lat rozliczani będą na starych zasadach. Nowy system wprowadza zmianę w korzystaniu z nadwyżek energii – prosumenci będą sprzedawać nadwyżki energii, a w sytuacji, gdy będą chwili pobrać energię z sieci publicznej (np. w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne nie będą wydane w 100%), będą zmuszeni za nią zapłacić.

Mimo wszystko fotowoltaika na nowych zasadach również będzie się opłacać. Jedynie czas zwrotu inwestycji nieco się wydłuży – do około 14 lat. Przy tak dużym wzroście kosztów energii elektrycznej należy mieć na uwadze rozwiązania, które obniżą koszty energii elektrycznej.

Szukasz elementów montażowych do fotowoltaiki? Skontaktuj się z nami!