Nasłonecznienie w Polsce

utworzone przez | cze 30, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Nasłonecznienie w Polsce i fotowoltaika – czy to się opłaca?

Zastanawiasz się nad zamontowaniem paneli fotowoltaicznych, lecz nie masz pewności, czy nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika to dobre połączenie? Kiedy myślimy o fotowoltaice, bardzo często zastanawiamy się, czy klimat, w jakim znajduje się Polska jest wystarczający, aby panele fotowoltaiczne mogły swobodnie działać i pobierać energię. W tym artykule postaramy się rozwiać wątpliwości dotyczące paneli słonecznych w Polsce.

Nasłonecznienie w Polsce a fotowoltaika

Polska leży w klimacie umiarkowanym ciepłym przejściowym i są to optymalne warunki, aby panele fotowoltaiczne spełniały swoją rolę. Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi 1000 kWh/m2. W gruncie rzeczy na terenie Polski nie ma znacznie wyróżniających się obszarów pod względem nasłonecznienia. Warto wspomnieć, że światowym liderem pod względem OZE są Niemcy, gdzie warunki atmosferyczne są zbliżone do Polski.

Wbrew pozorom panele słoneczne najlepiej działają w klimacie umiarkowanym i wcale nie sprawdzają się dobrze w ekstremalnie wysokich temperaturach. Długo utrzymujące się wysokie temperatury sprzyjają przegrzewaniu się paneli. Aby panele fotowoltaiczne pobierały energię, nie potrzebują pełnego nasłonecznienia. Nawet w pochmurne dni panele słoneczne są w stanie pobierać energię.

Fotowoltaika w Polsce – czy się opłaca?

Przez ostatnie lata obserwujemy duży wzrost popularności paneli fotowoltaicznych w naszym kraju. I nie ma w tym niczego dziwnego, ponieważ darmowa energia pochodząca z paneli słonecznych jest idealną alternatywą na wciąż rosnące ceny prądu. Pamiętajmy, że do prawidłowego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej potrzeba kilku czynników:

  • odpowiednie ustawienie paneli fotowoltaicznych – panele powinny być skierowane w odpowiednim kierunku do słońca tak, aby mogły swobodnie pobierać energię słoneczną. Pamiętajmy, by nie montować paneli na północy. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych na południowym wschodzie lub południowym zachodzie. Wówczas panele będą miały idealną ilość nasłonecznienia w ciągu dnia.
  • zacienienie – unikajmy montażu paneli fotowoltaicznych w miejscach zacienionych. Przy planowaniu rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych należy wciąż pod uwagę również ruch słońca tak, aby panele znajdowały się w pełnym nasłonecznieniu przez większą część dnia.
  • nachylenie paneli fotowoltaicznych – panele powinny być odpowiednio nachylone względem słońca. Przyjmuje się, że idealne nachylenie modułów oscyluje wokół 30°.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Klimat w Polsce a fotowoltaika jest częstą zagwozdką dla przyszłych inwestorów. Jednak przy wciąż rosnących cenach prądu, darmowa energia jest czymś nieocenionym. Koszt instalacji fotowoltaicznej, zwraca się średnio w osiem lat. Po tym okresie będziemy mogli cieszyć się zupełnie darmowym prądem przez wiele lat. Warto wspomnieć o dotacjach, jakie można uzyskać na fotowoltaikę. Dzięki nim zaoszczędzimy sporą sumę pieniędzy oraz skrócić czas całego zwrotu inwestycji.

Kolejnym aspektem, na jaki należy zwrócić uwagę jest kwestia ochrony środowiska i planety, na której żyjemy. Ziemia jest coraz mocniej zanieczyszczona, a pobieranie energii z węgla niszczy naszą planetę, dlatego coraz więcej ludzi przechodzi na OZE. Energia pobierana ze słońca jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym oraz nie wyrządzającym szkód w środowisku.

Podsumowując, fotowoltaika w naszym kraju jest jak najbardziej opłacalną inwestycją, której koszt najprawdopodobniej zwróci się w kilka lat. Rosnące ceny prądu, negatywny wpływ nieodnawialnych źródeł energii na środowisko i troska o naszą planetę sprawiają, że coraz więcej ludzi decyduje się na zamontowanie paneli słonecznych na dachach swoich domów, firm lub na działce. W naszym kraju panuje optymalny klimat do tego, aby panele słoneczne mogły swobodnie pobierać energię ze słońca i przekształcać ją w prąd, który trafi do naszych gniazdek.