Błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych

utworzone przez | cze 9, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Panele fotowoltaiczne stają się w Polsce coraz bardziej popularne, a mnogość informacji, jakie możemy znaleźć w internetowych poradnikach przyprawia niektórych o ból głowy. Dlatego w poniższym artykule postaramy się przybliżyć i uporządkować najczęściej popełniane błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych.

Wybranie najtańszej oferty

Koszt całej inwestycji w panele fotowoltaiczne waha się pomiędzy 15 000 a 30 000 złotych. Oczywiście kwota, jaką wydamy jest zależna od mocy instalacji czy kwoty dofinansowania, jaką uda nam się uzyskać. Szacowana żywotność instalacji wynosi około 30 lat. Aby nasza instalacja tyle przetrwała, powinna zostać wykonana z wysokiej jakości elementów, a jej montaż powinien odbyć się w profesjonalny sposób przez doświadczoną ekipę monterską. Na rynku z każdym rokiem pojawia się coraz więcej firm oferujących montaż paneli fotowoltaicznych. Firmy proponują atrakcyjne oferty, a klienci gubią się w mnogości propozycji. Często różnica w cenie, jaką proponują firmy jest dosyć spora. Niedawno powstałe firmy zajmujące się fotowoltaiką oferują znacznie bardziej przystępne cenowo oferty niż oferty renomowanych firm, które istnieją na rynku od wielu lat. Czy warto skusić się na tak atrakcyjną cenowo ofertę? Z pewnością zaoszczędzimy trochę pieniędzy, ale rodzi się pytanie, jakim kosztem?

Jedno jest pewne – tanio nie oznacza dobrze.

Po pierwsze – gwarancja firmy będącej start-upem nie jest wiarygodna. Nie mamy pewności, czy firma, która istnieje na rynku kilka miesięcy utrzyma się na nim przez najbliższe lata. Pamiętajmy, że żywotność instalacji fotowoltaicznej wynosi około 30 lat, więc w tym przypadku lepiej zdecydować się na renomowaną firmę, która zajmuje się montażem fotowoltaiki od dłuższego czasu. Szansa, że firma utrzyma się na rynku jest większa niż w przypadku dopiero co założonego przedsiębiorstwa. Po drugie – warto zwrócić uwagę na jakość materiałów, jakich używa dana firma, ponieważ często niska cena wiąże się ze słabą jakością profili do montażu paneli albo samych paneli. Zwróćmy również uwagę na kolor paneli fotowoltaicznych, które pozornie mogą być do siebie podobne. Jednak po zamontowaniu modułów na dachu okazuje się, że nie pochodzą od jednego producenta, są posztukowane np. w różnych odcieniach. Błędy podczas montażu paneli fotowoltaicznych – da się ich uniknąć, lecz należy przestrzegać kilku prostych zasad.

Za duża moc instalacji

Moc instalacji powinna zostać dopasowana do potrzeb prosumenta (osoby, która decyduje się zainwestować w fotowoltaikę). Pierwszym krokiem powinno być oszacowanie potrzebnej energii, aby obliczyć, jaką moc powinna mieć nasza instalacja fotowoltaiczna. Profesjonalna i doświadczona firma weźmie pod uwagę obecne zużycie energii. Będzie w stanie przewidzieć, jakie zużycie będzie następowało w kolejnych latach np. jeśli firma planuje rozbudowę i zatrudnienie większej ilości pracowników. Nie warto inwestować w instalację, która produkowałaby zbyt dużo energii w stosunku do potrzeb. Pamiętajmy, że z dostawcą energii rozliczamy się w sposób bezgotówkowy.

Za duże zacienienie

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią ekipę zajmującą się zamontowaniem naszej instalacji, ponieważ istnieje mnogość czynników, które są istotne i mają duży wpływ na funkcjonalność całej inwestycji. Jednym z ważniejszych aspektów jest stopień zacienienia, ponieważ w zbyt dużym zacienieniu nasze panele zwyczajnie nie będą mogły spełniać swojej roli. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie całej instalacji. Profesjonalna ekipa powinna przewidzieć ruch słońca oraz kąt padania cienia np. pobliskich drzew lub słupów.

Zły kąt paneli

Optymalny kąt nachylenia paneli wynosi około 30 stopni (25-35 stopni na północy Polski, 20-30 na południu kraju). Dachy hal przemysłowych lub magazynowych są często płaskie, więc kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych można ustawić dowolnie. Warto pamiętać, że nawet kilkustopniowe odchylenia mogą sprawić, że nasze panele nie będą funkcjonować tak jak byśmy tego chcieli.

Źle dobrany inwerter

Inwerter, inaczej nazywany falownikiem, jest podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej. Inwerter zamienia prąd zmienny w prąd stały, który funkcjonuje w naszych gniazdkach. Istnieją trzy typy inwerterów. Mikroinwertery, które mają mniejszą moc i stosowane są często przy małych instalacjach, obsługują każdy panel osobno. Inwertery z optymalizacją obsługują całą instalację jednym falownikiem, ale posiadają optymalizację każdego panela. Inwertery łańcuchowe – kiedy jeden falownik obsługuje całą instalację. To, na jaki falownik się zdecydujemy jest zależne od kilku czynników między innymi od: nachylenia dachu, na którym zamontujemy panele fotowoltaiczne. Jeśli mamy możliwość zamontowania paneli na południowym zachodzie lub południowym wschodzie, to warto zdecydować się na tańsze rozwiązanie, jakim jest falownik łańcuchowy. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni, aby panele zostały rozłożone na różne strony świata, warto zastanowić się nad rozwiązaniem inwertera z optymalizacją lub mikroinwerterem. Mikroinwerter nada się również idealnie do niedużych instalacji fotowoltaicznych np. w bloku.

Nieodpowiedni montaż

Konstrukcja fotowoltaiczna powinna być stabilna, dlatego ważne jest, aby do mocowania paneli fotowoltaicznych użyć materiałów wysokiej jakości. Mało stabilna konstrukcja może być nie tylko niefunkcjonalna, ale również niebezpieczna. Panel powinien być właściwie umocowany na dachu. Powinien mieć cztery punkty podparcia. Warto pamiętać, że profil, na którym montowany jest panel nie powinien kończyć się równo z panelem. Przyjmuje się, że powinien wystawać za obrys kilka, a nawet kilkanaście centymetrów.

Nieodpowiedni materiał

Zwróćmy również uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane elementy instalacji. Pamiętajmy, że instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na wiele lat. Jakość materiałów powinna być jednym z pierwszych czynników, na jaki przyszły inwestor powinien zwrócić uwagę. Aby uniknąć w przyszłości kosztów związanych z wymianą całej instalacji lub pojedynczych jej elementów.

Wiesz już, jakich błędów podczas montażu paneli fotowoltaicznych unikać. Jeśli zdecydujesz się na ich założenie, sprawdź naszą ofertę na elementy montażowe do fotowoltaiki.