Montaż paneli – jakie rodzaje dachów?

utworzone przez | kwi 21, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Panele fotowoltaiczne niosą za sobą wiele korzyści dla właścicieli budynków, jednak wielu inwestorów zastanawia się, czy ich dach nadaje się do montażu instalacji fotowoltaicznej. Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z zasadami oraz sposobami montażu paneli fotowoltaicznych. Znaczenie ma wiele czynników – kąt nachylenia, pokrycie dachu czy stopień zacienienia. Poniżej postaramy się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie na jakich dachach można zamontować panele fotowoltaiczne?

Jakie pokrycie dachowe nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych?

Panele można założyć na niemal każdym pokryciu dachowym z wyłączeniem eternitu, onduliny, poliwęglanu i pleksy. W Polsce najczęściej wybieranym pokryciem dachowym jest blachodachówka, która idealnie nadaje się do montażu paneli fotowoltaicznych. Oczywiście należy zastosować odpowiedni rodzaj haków montujących, które będą się różniły zależnie od tego, czy nasz dach pokryty jest blachodachówką, blachą trapezową, dachówką ceramiczną czy innym materiałem. Panele fotowoltaiczne można montować zarówno na dachu skośnym jak i płaskim. Obecnie stosuje się kilka sposobów mocowania konstrukcji, więc montaż paneli na skośnym dachu nie stanowi problemu, natomiast na dachach płaskich stosuje się wsporniki, dzięki którym panel jest ustawiony pod odpowiednim kątem padania promieni słonecznych i umożliwia swobodne spływanie topniejącego śniegu oraz innych zanieczyszczeń z powierzchni panela. Jedyną przeszkodą do zamontowania paneli na dachu budynku może być zbyt mała lub złożona powierzchnia. Wówczas warto rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie lub na dachu budynku gospodarczego, jeśli takowy posiadamy.

Jaki kąt nachylenia dachu?

Idealny kąt nachylenia dachu przy montażu paneli fotowoltaicznych waha się pomiędzy 20 a 30 stopni. W przypadku innego nachylenia lub dachu płaskiego stosuje się konstrukcje, które umożliwiają dostosowania panela do odpowiedniego nachylenia. Polska jest krajem, gdzie największe nasłonecznienie występuje latem, dlatego kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych jest bardzo istotnym elementem. Obecne rozwiązania pozwalają na zamontowanie odpowiedniego siłownika, którym można sterować kątem nachylenia paneli, co znacznie poprawia komfort korzystania z instalacji fotowoltaicznej.

Po jakiej stronie montować panele fotowoltaiczne?

Panele powinny być ustawione w miejscu, gdzie pada najwięcej światła słonecznego. Nie montujemy paneli w miejscu, gdzie przez większość dnia jest cień ani tam, gdzie występuje duże zadrzewienie. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym. Jeśli nie mamy takiej możliwości powinniśmy rozważyć skierowanie paneli na stronę południowy-wschód lub południowy-zachód.

Panele fotowoltaiczne są inwestycją na wiele lat, dlatego warto zastanowić się nad ich umiejscowieniem na dachu naszego domu tak, aby mogły swobodnie pobierać energię i służyć nam przez długi czas.

Odpowiadając na pytanie, na jakich dachach można zamontować panele fotowoltaiczne, można je zamontować na niemal każdym pokryciu dachowym. Jeśli rozważasz inwestycję w instalację fotowoltaiczną, nie zwlekaj! Zapoznaj się z ofertą naszego sklepu już dziś! W ofercie naszego sklepu znajdziesz profile aluminiowe do fotowoltaiki, klemy oraz uchwyty hakowe!

Sprawdź również, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej!