Jak działają prosumenci?

utworzone przez | kwi 28, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Kim jest prosument?

Prosument powstał z połączenia wyrazów „konsument” oraz „producent”. Prosument jest to osoba lub podmiot, który z odnawialnych źródeł energii wytwarza energię elektryczną i może ją magazynować lub nadwyżkę przekazać do publicznej sieci energetycznej. W tym artykule zastanowimy się, jak działają prosumenci i kto może zostać prosumentem?

Niegdyś prosumentem mogła być osoba, która produkowała energię na własne potrzeby, a nadwyżkę wyprodukowanej energii przekazywała do elektrowni. Po 29 lipca 2019 roku sytuacja uległa zmianie, a status prosumenta może przysługiwać większej liczbie podmiotów.

Kto może zostać prosumentem?

Według ustawy, która weszła w życie w lipcu 2019 roku oprócz osób fizycznych prosumentem mogą zostać między innymi małe i średnie firmy, kościoły, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorcy oraz osoby prowadzące gospodarstwa. Zmiana tych przepisów uregulowała zasady korzystania i wytwarzania odnawialnych źródeł energii. Usystematyzowała również zasady użytkowania instalacji fotowoltaicznych, dzięki czemu energię wytwarzać mogą nie tylko osoby fizyczne, ale również samorządy. Przy wsparciu dotacji unijnych coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego decyduje się na założenie własnych mini-elektrowni. Sprzyja to nie tylko oszczędnościom finansowym, ale również środowisku, bo należy pamiętać, że pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznej jest rozwiązaniem ekologicznym.

Jak to działa?

Aby wyjaśnić, jak działają prosumenci, należy wspomnieć o sposobie działania samych paneli fotowoltaicznych. Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne produkują energię jedynie w dzień, a pobierając prąd nocą, wykorzystujemy zmagazynowaną przez panele energię wytworzoną za dnia. Nadwyżka energii uzależniona jest od mocy paneli, dlatego przed decyzją o zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej, należy dobrze rozważyć zakupienie magazynów mocy do fotowoltaiki. W innym wypadku, jeśli nasze panele nie zmagazynują odpowiedniej ilości energii, zapłacimy za każdą kilowatogodzinę.

Ile zarabia prosument?

Montaż paneli fotowoltaicznych jest inwestycją na lata i z pewnością nie należy spodziewać się błyskawicznego zwrotu pieniędzy. Inwestycja w panele fotowoltaiczne zwraca się średnio po około dziesięciu latach. Oczywiście po „spłaceniu” kosztów zainstalowania na naszym dachu lub gruncie paneli, oszczędności są ogromne i liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Czy warto zostać prosumentem?

Panele fotowoltaiczne nie są żadną nowością. Od dziesiątek lat używane są chociażby przez NASA, jednak w naszym kraju popularnością cieszą się dopiero od niedawna. Z każdym rokiem popularność paneli fotowoltaicznych rośnie i to nie bez powodu. Korzyści płynące z inwestycji w instalację fotowoltaiczną są bardzo duże. Najważniejszą zaletą fotowoltaiki jest niezależność energetyczna, którą zyskujemy dzięki energii pobieranej przez panele zamontowane na naszym domu lub gruncie. Kolejną korzyścią jest uniknięcie podwyżek prądu, bo jego ceny będą rosły z każdym rokiem; kontrola zużywanej energii oraz ekologiczne rozwiązanie, nie ingerujące w bezpieczeństwo środowiska.

Chciałbyś zostać prosumentem? Nie zwlekaj! Zajrzyj do naszego sklepu już teraz i zapoznaj się z naszą ofertą elementów do fotowoltaiki! Oferujemy elementy do fotowoltaiki: profile aluminiowe do montażu fotowoltaiki, klemy i uchwyty!