Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

utworzone przez | wrz 14, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Głównymi składowymi instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne, inwerter oraz licznik. W jaki sposób funkcjonują panele słoneczne? Jak energia słoneczna zamieniana jest w prąd?

Panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne składają się z modułów fotowoltaicznych, które połączone ze sobą tworzą panel fotowoltaiczny. To w tym miejscu zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Energia ze słońca pobierana przez panele zamieniana jest w energię, która po przetworzeniu trafia do naszych gniazdek. Panele fotowoltaiczne mogą być montowane na gruncie lub na dachu. Do ich montażu potrzebujemy profili aluminiowych, klem końcowych i środkowych oraz uchwytów hakowych.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz elementy do montażu fotowoltaiki wykonane z wysokiej jakości aluminium. Warto pamiętać, że fotowoltaika jest stosunkowo sporym wydatkiem, dlatego materiały montażowe powinny spełniać najwyższe normy jakości, które sprawią, że nasza instalacja przetrwa wiele lat.

Inwerter i licznik fotowoltaiczny a instalacja fotowoltaiczna

Inwerter, inaczej zwany falownikiem, to urządzenie, które można nazwać sercem instalacji fotowoltaicznej. Falownik zmienia prąd stały w prąd zmienny, który obsługują nasze gniazdka. Bez tego urządzenia instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać. Wyróżniamy trzy typy inwerterów fotowoltaicznych:

– mikroinwerter przeznaczony do niewielkich instalacji, ponieważ każdy z paneli jest obsługiwany osobno

– inwerter łańcuchowy z optymalizatorem – każdy z paneli jest optymalizowany osobno, dlatego całą instalację obsługuje jeden inwerter

– inwerter łańcuchowy – obsługuje całość instalacji

Zadaniem licznik fotowoltaicznego jest pomiar prądu, jaki wykorzystuje instalacja fotowoltaiczna. Niezbędne jest zastosowanie licznika dwukierunkowego (jednokierunkowe liczniki nie obsługują fotowoltaiki). Licznik dwukierunkowy wysyła nadmiar energii elektrycznej do publicznej sieci

Reasumując, budowa instalacji fotowoltaicznej nie jest skomplikowana, dlatego powinniśmy zadbać, aby wszystkie jej elementy współgrały ze sobą. Wówczas będziemy mogli cieszyć się z darmowej energii elektrycznej.