Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

utworzone przez | maj 5, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Jeśli rozważamy zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu naszego domu lub na gruncie, powinniśmy zastanowić się nad ich mocą. Tylko przy dobrze dobranej mocy paneli fotowoltaicznych, będziemy mogli spodziewać się oszczędności oraz oczekiwać zwrotu pieniędzy zainwestowanych w montaż instalacji fotowoltaicznej. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

W jaki sposób oszacować zużycie energii elektrycznej?

Aby oszacować roczne zużycie energii elektrycznej w naszym budynku powinniśmy zerknąć na rachunki, które otrzymywaliśmy w ciągu minionego roku oraz uwzględnić ewentualne zwiększenie zużycia energii – zakup nowych sprzętów, które zużywałyby więcej prądu; wymiana oświetlenia czy instalacja pompy ciepła.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie posiadamy rachunków za prąd, możemy skorzystać z wzorów do obliczenia szacowanego zużycia energii elektrycznej. Możemy również skorzystać z pomocy specjalistów co jest znacznie bardziej rekomendowanym rozwiązaniem, gdyż pozwoli to oszacować przybliżone zużycie znacznie precyzyjniej.

Jaka moc paneli fotowoltaicznych?

Aby dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę roczne zużycie energii w gospodarstwie domowym lub firmie. Standardowa instalacja fotowoltaiczna dla domu wynosi do 10kWp. Przyjmuje się 1,25kWp mocy paneli fotowoltaicznych na zużyte 1000kWp energii elektrycznej w ciągu roku. Upraszczając, jeśli zużycie domu jednorodzinnego wynosi rocznie 4000kWh, instalacja powinna mieć moc 5kWp.

Jednak licząc moc, jaką powinny mieć nasze panele fotowoltaiczne, nie należy zapominać o tym, że panele fotowoltaiczne nie pracują cały czas, a energia, jaką wytwarzają jest większa latem niż zimą. Należy wziąć również pod uwagę lokalizację naszych paneli fotowoltaicznych – między innymi stopień zacienienia – im będzie on większy, tym nasze panele wyprodukują mniej energii. Moc paneli fotowoltaicznych powinniśmy starać się określić z wyjątkową starannością, ponieważ tylko wtedy nasza inwestycja będzie opłacalna.

Więcej nie znaczy lepiej

Pamiętajmy, że zamontowanie większej instalacji niż wynosi nasze zapotrzebowanie może wcale nie przynieść korzyści, jakich byśmy oczekiwali. Dzieje się tak głównie dlatego, że system rozliczania prosumentów polega na rozliczeniu bezgotówkowym. Błędne jest rozumienie, że jeśli wyprodukujemy więcej energii elektrycznej, zarobimy więcej pieniędzy, ponieważ zysk z nadprodukcji energii nie wyrówna kosztów poniesionych w związku z inwestycją.

Ile zwrotu energii możemy otrzymać z 1kWh?

Jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna nie przekracza 10kW, w zamian za magazynowanie oddajemy dystrybutorowi 80% wyprodukowanej przez nas energii. Czas na odebranie energii z sieci jest nie większy niż rok, dlatego inwestowanie w instalację fotowoltaiczną zdecydowanie przekraczającą nasze zapotrzebowanie nie jest dobrym rozwiązaniem.

Reasumując przy oszacowywaniu mocy, jaka powinna posiadać nasza instalacja fotowoltaiczna powinniśmy wziąć pod uwagę nasze roczne zużycie energii. Nieprawidłowa moc instalacji fotowoltaicznej sprawi, że nasze panele nie będą spełniały naszych oczekiwań. Ilość produkowanej przez nich energii będzie niewystarczająca lub zdecydowanie przekraczająca nasze potrzeby.

Czy nasz artykuł pomógł w podjęciu decyzji o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych? Jeśli tak, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą elementów do fotowoltaiki! Nie czekaj! Wejdź na nasz sklep już teraz! Oferujemy elementy do fotowoltaiki: profile aluminiowe do montażu fotowoltaiki, klemy i uchwyty!