Instalacja – jak daleko od granicy działki?

utworzone przez | paź 6, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Panele słoneczne najczęściej są montowane na dachach, jednak warto wspomnieć, że mogą być również zamontowane na gruncie. Jeśli zdecydujemy się na drugą opcję i umieścimy nasze panele fotowoltaiczne na ziemi, musimy zastosować się do obowiązujących przepisów i zachować odpowiednią odległość od granicy działki.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie paneli na gruncie, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka aspektów, dzięki którym nasze ogniwa fotowoltaiczne będą mogły działać z pełną mocą.

Panele powinny być umieszczone na stabilnym gruncie. Unikajmy montowania paneli na wilgotnej glebie i w zacienionych miejscach. Panele fotowoltaiczne montowane na gruncie mają szereg zalet. Między innymi są łatwo dostępne w wypadku napraw czy prac konserwacyjnych. Dają również możliwość rozbudowywania modułów.

Fotowoltaika na dachu a na gruncie – różnice cenowe

Koszt modułów montowanych na dachu lub na gruncie jest taki sam. Różnicą jest cena elementów montażowych, które różnią się w zależności od miejsca umieszczenia paneli. Systemy montażowe do montowania paneli na dachu różnią się od systemu montowania na dachu.

Jak daleko od granicy działki?

Prawo przewiduje, aby zachować odległość około czterech metrów od granicy działki. Przepis dotyczy zarówno budynków jak i paneli fotowoltaicznych.