Ile paneli fotowoltaicznych na 4kW?

utworzone przez | lip 28, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Instalacja fotowoltaiczna zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Energia pochodząca ze słońca jest świetną alternatywą dla węgla. Nieodnawialne źródła energii wiążą się z emitowaniem do atmosfery szkodliwych pyłów, które mają negatywny wpływ na naszą planetę. Fotowoltaika jest coraz chętniej montowana nie tylko przez firmy, ale również przez osoby prywatne. Początkujący inwestorzy mają w głowie wiele pytań, a odpowiedzi na niektóre z nich znajdziesz na naszym blogu! W tym artykule zastanowimy się, ile paneli fotowoltaicznych na 4kW?

Jak obliczyć zapotrzebowanie energii?

Zanim przystąpimy do montażu paneli fotowoltaicznych, powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie energii. Aby to zrobić należy uwzględnić roczne zużycie prądu na podstawie rachunków za prąd. To najprostszy sposób, by dowiedzieć się, jak wiele energii zużywamy w ciągu roku. Przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę również ewentualne zmiany, jakie mogą zajść w następnych latach, czyli np. rozbudowę domu lub zakup urządzeń, które mogłyby zużywać więcej energii.

Przy obliczaniu rocznego zapotrzebowania możemy również skorzystać z pomocy specjalistów.

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych?

Jeśli chcemy, by nasze panele spełniały swoje zadanie w stu procentach powinniśmy zwrócić uwagę na kilka aspektów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.

  • rozbudowa domu, co wiąże się z większym zużyciem energii
  • powierzchnia budynku
  • ilość osób, które będą korzystać z pobranej energii
  • kąt nachylenia dachu
  • stopień zacienienia

Fotowoltaika 4kW

Fotowoltaika o mocy 4kW idealnie nadaje się dla domu. Taka moc fotowoltaiki spełni oczekiwania czteroosobowej rodziny. W sytuacji, gdzie energię elektryczną pochłaniają sprzęty użytku domowego jak lodówka, pralka, telewizor czy komputer, moc instalacji 4kW będzie optymalnym wyborem. Warto pamiętać, że fotowoltaika wiąże się z dużą oszczędnością pieniędzy. Ceny prądu wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Kiedy płacimy za prąd kilka tysięcy złotych rocznie, po zamontowaniu fotowoltaiki, nasze koszty znacznie się obniżą.

Reasumując, nawet jeśli nie zużywamy ogromnych ilości energii, fotowoltaika może być opłacalna. Ceny prądu wciąż rosną, więc darmowa energia znacznie ułatwi funkcjonowania domowego budżetu.