Fotowoltaika niskonapięciowa

utworzone przez | sie 4, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Fotowoltaika zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Osoby, które planują montaż fotowoltaiki, z pewnością spotkają się z określeniem fotowoltaika niskonapięciowa. Co to jest? Czym charakteryzuje się ten typ fotowoltaiki?

Jak działa fotowoltaika?

Na początku należy wyjaśnić ogólną zasadę działania paneli fotowoltaicznych. Panele składają się z ogniw fotowoltaicznych. To właśnie w ogniwach zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które polega na wybijaniu elektronów. Poruszające się elektrony sprawiają, że ogniwa wytwarzają prąd. Ogniwa fotowoltaiczne łączone się w większe moduły inaczej nazywane panelami fotowoltaicznymi. Pobrany przez panele prąd trafia do falownika, który zamienia prąd stały w prąd zmienny, który obsługuje nasze gniazdka. Z prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne mogą korzystać wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną.

Inwerter fotowoltaiczny

Inwerter fotowoltaiczny, inaczej nazywany falownikiem, jest najważniejszą częścią całej instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem inwertera jest przekształcanie prądu zmiennego w prąd stały, który obsługują nasze gniazdka. Bez falownika sprzęty w naszym domu nie mogłyby korzystać z energii pobranej przez panele fotowoltaiczne. Wyróżniamy kilka rodzajów inwerterów:

  • mikroinwerter – idealnie sprawdza się przy niedużych instalacjach fotowoltaicznych, ponieważ montujemy go tuż pod panelem
  • inwerter łańcuchowy – jeden inwerter obsługuje jedną instalację fotowoltaiczną
  • inwerter z optymalizatorem – jeden falownik obsługuje całą instalację fotowoltaiczną, jednak pod każdym panelem montujemy optymalizator, który kontroluje pracę pojedynczego panela

Fotowoltaika niskonapięciowa – czym jest?

Fotowoltaika niskonapięciowa polega na zastosowaniu mikroinwerterów. W instalacjach fotowoltaicznych standardowo jeden falownik obsługuje całą fotowoltaikę. Przy zastosowaniu mikroinwerterów każdy mikroinwerter obsługuje jeden panel fotowoltaiczny. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane przez monterów instalacji.

Zalety fotowoltaiki niskonapięciowej

Zastosowanie modelu z mikroinwerterami wiąże się z wieloma korzyściami. Jedną z najważniejszych zalet mikroinwerterów jest możliwość rozbudowy instalacji. Każdy z paneli posiada swój falownik, więc z powodzeniem możemy rozbudować naszą instalację bez konieczności wymiany falowników. W przypadku rozbudowy instalacji z ogólnym falownikiem będziemy zmuszeni kupna nie tylko nowych paneli, ale również do zmiany inwertera.

Mikroinwertery nadają się do małych instalacji np. w bloku, ponieważ falownik możemy zamontować nawet do jednego panela. Mikroinwerter daje możliwość kontrolowania pracy każdego panela z osobna.

Wady mikroinwerterów

Mikroinwertery nie nadają się do instalacji off-grid i często prezentują mniejsze uzyski energii w porównaniu do standardowego falownika obsługującego całą instalację. Nie są to duże różnice (na poziomie 2%), jednak warto mieć to na uwadze. Z pewnością zakup mikroinwerterów wiąże się z większym wydatkiem. Pamiętajmy, że musimy kupić tyle falowników, ile paneli planujemy założyć. Mikroinwertery nie są bardziej awaryjne od falownika łańcuchowego, jednak z racji tego, że jest ich więcej i są narażone na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, istnieje ryzyko, że będą wymagały częstszych napraw.

Reasumując, mikroinwertery są dobrym rozwiązaniem dla kogoś, kto planuje przyszłą rozbudowę instalacji fotowoltaicznej. Dzięki mikroinwerterom będziemy w stanie kontrolować pracę pojedynczego panela. Instalacje z mikroinwerterami wiążą się często z większymi kosztami, więc opcją pośrednią między inwerterami łańcuchowymi a mikroinwerterem jest falownik z optymalizatorem.