Fotowoltaika – czy warto w 2021?

utworzone przez | paź 27, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. W sierpniu bieżącego roku zainstalowano ponad 30 tysięcy nowych instalacji fotowoltaicznych. Jednak od 2021 roku zmienił się przepisy regulujące korzystanie z paneli słonecznych. Jak zmieniła się sytuacja? I czy warto inwestować w fotowoltaikę w 2021 roku?

Czy warto zainwestować w fotowoltaikę w 2021 roku?

Warto pamiętać, że do momentu wprowadzenia w życie nowych przepisów, obowiązuje nas stare prawo. Czyli jeśli zamontujemy panele fotowoltaiczne przed wejściem nowych przepisów, będziemy rozliczanie „po staremu”.

Panele fotowoltaiczne są inwestycją, która z pewnością się zwróci – nie tracą na wartości, a ich żywotność szacuje się na około 25 lat, więc koszty inwestycji mogą się zwrócić już po 10 latach.

Ceny prądu wciąż rosną i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Fotowoltaika jest alternatywą dla podwyżek cen prądu.

Czym jest fotowoltaika?

Zjawisko fotowoltaiczne jest znane od wielu lat, jednak boom na fotowoltaikę obserwujemy dopiero od kilku lat. Światło padające na panele fotowoltaiczne trafia do falownika, którego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego w zmienny. Prąd zmienny trafia do naszych gniazdek i jest w stanie obsłużyć wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu.

Fotowoltaika – czy warto w 2021?

Zoptymalizowana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wygenerować odpowiednią ilość prądu, jaka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego domu. Obecnie prowadzone są programy polegające na dofinansowaniu fotowoltaiki dla gospodarstw domowych. Jeśli uda nam się otrzymać pieniądze, koszt całej instalacji będzie niższy!

Fotowoltaika w 2021 roku wciąż jest dobrym pomysłem. Zważywszy na stale rosnące ceny prądu, możemy założyć, że inwestycja zwróci nam się szybciej niż przypuszczaliśmy!