Fotowoltaika – czy się opłaca?

utworzone przez | lip 21, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Fotowoltaika – czy to się opłaca?

W 2020 roku liczba zamontowanych instalacji fotowoltaicznych była rekordowa. Wstępne prognozy na 2021 rok mówią, że liczba założonych paneli słonecznych będzie jeszcze większa. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Z każdym rokiem przybywa zwolenników pozyskiwania energii ze słońca. Skąd bierze się duża popularność fotowoltaiki? Jednym z powodów, dla których podejmujemy decyzję o inwestycji w panele słoneczne, jest oszczędność pieniędzy. Czy naprawdę fotowoltaika się opłaca?

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw fotowoltaicznych, gdzie energia ze słońca zmieniana jest w prąd stały. Ogniwa fotowoltaiczne łączą się w większe moduły nazywane panelami fotowoltaicznymi. Energia z paneli fotowoltaicznych wysyłana jest do inwertera (inaczej nazywanego falownikiem), gdzie prąd stały jest zamieniany w prąd zmienny, który trafia do naszych gniazdek.

Koszty fotowoltaiki

Założenie paneli fotowoltaicznych to jednorazowy wydatek, który zwraca nam się w ciągu kilku lat. Ceny energii elektrycznej wciąż rosną i nic nie zapowiada, aby trend miał się zatrzymać, dlatego darmowa energia jest alternatywą dla rosnących cen prądu. Ze względu na fakt, że w Polsce głównym źródłem energii jest węgiel, powinniśmy szukać alternatyw. Wpływ energii pochodzącej z tego surowca na nasze środowisko zauważają już nie tylko ekologowie. Energia pochodząca z węgla ma negatywny wpływ na naszą planetę.

Klimat Polski a fotowoltaika

Wydaje się, że klimat w Polsce nie sprzyja fotowoltaice. Jednak klimat w Polsce idealnie nadaje się do funkcjonowania paneli fotowoltaicznych. Warto pamiętać o kilku aspektach, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych na naszym dachu. Panele powinny znaleźć się na odpowiednie stronie dachu – najlepiej na południowym wschodzie lub południowym zachodzie pod odpowiednim kątem. Nie powinniśmy montować paneli w miejscu dużego zacienienia. Aby panele fotowoltaiczne mogły w stu procentach spełniać swoje zadanie, powinny być ustawione w miejscu jak największego nasłonecznienia

Reasumując panele fotowoltaiczne w Polsce są świetnym sposobem na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Z pewnością koszt paneli fotowoltaicznych zwróci się w ciągu kilku lat, dlatego nie powinniśmy zwlekać z podjęciem decyzji. Po tym czasie będziemy mogli cieszyć się z darmowej energii elektrycznej.