Farma fotowoltaiczna – jak założyć?

utworzone przez | cze 23, 2021 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Farma fotowoltaiczna – jak założyć?

Farmy fotowoltaiczne stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Większa część energii pozyskiwanej w Polsce pochodzi z nieodnawialnych źródeł, których zasoby powoli się kończą. Ludzkość poszukuje alternatyw. Prędzej czy później świat będzie zmuszony, by przejść na odnawialne źródła energii (OZE), ponieważ kondycja naszej planety jest w coraz gorszym stanie.

Właśnie z tego powodu farmy fotowoltaiczne zyskują na popularności. Czym są i w jaki sposób można zostać właścicielem takiej farmy? Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to elektrownia, która pozyskuje energię ze słońca. Farma fotowoltaiczna jest w pełni ekologiczna i przyjazna dla środowiska. Ilość pozyskiwanej energii jest znacznie większa niż w przypadku domowej instalacji fotowoltaicznej. W Polsce największa farma fotowoltaiczna znajduje się w okolicach Torunia, a jej powierzchnia wynosi niemal 8 hektarów.

Farma fotowoltaiczna powinna znajdować się w idealnie nasłonecznionym miejscu – skierowana na stronę południową lub południowo-zachodnią – aby była w stanie pobierać jak najwięcej energii. Pobrana przez panele fotowoltaiczne energia jest przetwarzana, a następnie magazynowana w specjalnych akumulatorach, z których potem jest przekazywana do elektrowni.

Jaki teren pod farmę fotowoltaiczną?

Pierwszym elementem, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze lokalizacji pod farmę fotowoltaiczną jest stopień nasłonecznienia gruntu. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy skrawek cienia, jaki będzie padał na nasze panele fotowoltaiczne może powodować straty finansowe. Kolejnym aspektem są nierówności terenu – jeśli teren jest pochyły, powinniśmy zastanowić się nad jego wyrównaniem. Teren pod farmę fotowoltaiczną powinien być płaski. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie pod inwestycję nieużytków rolnych, gdzie niska klasa ziemi nie pozwala na jej uprawianie.

Jaka moc farmy fotowoltaicznej?

Moc farmy fotowoltaicznej może wynosić nawet kilka megawatów. Wielkość i moc farmy fotowoltaicznej jest zależna od możliwości inwestora. Największa farma fotowoltaiczna w Polsce ma moc 3,77MW, natomiast największa farma fotowoltaiczna na świecie – położona na chińskiej pustyni – ma moc 850MW.

Jak założyć farmę fotowoltaiczną?

Pierwszym krokiem do założenia farmy fotowoltaicznej jest wystąpienie o pozwolenie na budowę i skompletowanie odpowiednich dokumentów jak projekt, zasady przyłączenia do sieci, a w przypadku gdy farma będzie zajmowała większą powierzchnię niż 1 hektar, należy złożyć również decyzję środowiskową. Kiedy uzyskamy pozwolenie na budowę możemy przystąpić do budowy farmy fotowoltaicznej. Budowa samej konstrukcji pod panele fotowoltaiczne nie jest skomplikowana. Należy jedynie pamiętać, aby ustawić panele pod odpowiednim kątem tak, aby w swobodny sposób mogły pobierać energię ze słońca. Kiedy nasza farma fotowoltaiczna stanie, należy zgłosić jej odbiór. Wówczas uzyskujemy zgodę na działalność farmy fotowoltaicznej oraz koncesję na wytwarzanie energii.

Czy farma fotowoltaiczna jest opłacalna?

Z punktu widzenia inwestora należy rozpatrzyć wiele aspektów, a decyzja o założeniu farmy fotowoltaicznej powinna być przemyślana. Istnieje wiele programów unijnych lub rządowych dotyczących dopłat do inwestycji w odnawialne źródła energii. Pamiętajmy, że zwrot inwestycji nie przychodzi natychmiastowo. Szacuje się, że zwrot kosztów inwestycji w farmę fotowoltaiczną wynosi około 10 lat. Koszt zbudowania farmy fotowoltaicznej o mocy 1MW wynosi ponad 2mln złotych.

Reasumując nieodnawialne źródła energii powoli przechodzą do lamusa. Ich negatywny wpływ na środowisko jest coraz mocniej zauważalny. Farmy fotowoltaiczne są przyszłością. Jest to ekologiczny sposób pozyskiwania energii, który nie generuje szkodliwych substancji dla naszej planety, która i tak nie jest w najlepszej kondycji.