Fakty o fotowoltaice

utworzone przez | wrz 22, 2021 | Ciekawostki o fotowoltaice | 0 komentarzy

1. Fotowoltaika działa również w pochmurne dni.

Mitem jest powtarzanie, że panele fotowoltaiczne działają tylko w słoneczne dni. Pomimo, że kiedy niebo przysłaniają chmury, produkcja energii nieco spada, panele słoneczne wciąż są w stanie produkować energię. Ogniwa fotowoltaiczne nie potrzebują pełnego nasłonecznienia, aby móc funkcjonować.

2. Panele słoneczne wymagają konserwacji.

Żywotność paneli fotowoltaicznych szacowana jest na kilkadziesiąt lat. Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga większych prac konserwacyjnych, jednak warto pamiętać, że regularnie czyszczone panele pracują bardziej wydajnie – czysta powierzchnia paneli przyjmie większą ilość promieni słonecznych. Panele możemy czyścić samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy. Jeśli zdecydujemy się na pierwsze rozwiązanie, pamiętajmy, aby do czyszczenia powierzchni paneli nie używać myjki ciśnieniowej. W ten sposób bardzo łatwo możemy uszkodzić powierzchnię paneli.

3. Możemy magazynować energię pochodzącą z fotowoltaiki

Magazynowanie energii pochodzącej z fotowoltaiki jest niemożliwe, kiedy nasza instalacja jest podłączona w systemie on-grid. W tym przypadku nadwyżki energii elektrycznej przekazywane są do publicznej sieci energetycznej. Drugim typem instalacji jest instalacja off-grid, która polega na użyciu akumulatorów niezbędnych do magazynowania energii pozyskanej przez panele słoneczne. Warto pamiętać, że instalacja typu off-grid wiąże się z większymi kosztami, jakie poniesiemy podczas montażu instalacji.

4. W Polsce jest wystarczająca ilość słońca, aby panele fotowoltaiczne produkowały energię.

Niemcy są krajem, gdzie fotowoltaika rozwija się najlepiej. Warto pamiętać, że klimat, jaki panuje w tym kraju jest zbliżony do klimatu, który panuje w Polsce, więc jeśli zastanawiasz się, czy fotowoltaika w Polsce ma sens, odpowiedź brzmi: jak najbardziej! Warunki w Polsce są optymalne dla pracy paneli fotowoltaicznych. Panele słoneczne nie wymagają pełnego nasłonecznienia przez wszystkie dni w roku. Wręcz przeciwnie – funkcjonują równie dobrze w pochmurne dni.

5. Instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd.

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna jest w stanie pokryć całe zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Aby obliczyć zapotrzebowanie na energię, należy wyciągnąć średnią z rachunków za prąd z całego roku i dobrać odpowiednią moc instalacji.

6. Panele słoneczne można montować zarówno na dachu jak i na gruncie.

Instalacja fotowoltaiczna może być montowana zarówno na dachu jak i na ziemi. To, gdzie zamontujemy panele słoneczne zależy tylko i wyłącznie od naszych możliwości i chęci. Gdy zastanawiamy się nad umiejscowieniem paneli słonecznych, powinniśmy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Jeśli nie jest on wystarczający lub skierowany jest w stronę, gdzie nasłonecznienie nie jest największe, warto zastanowić się nad montażem paneli na gruncie.

7. Nadwyżkę wyprodukowanej energii można oddać do publicznej sieci energetycznej.

W przypadku instalacji on-grid nadwyżka wyprodukowanej energii nie jest marnowana. Jeśli nasze panele fotowoltaiczne produkują za dużo energii elektrycznej i nie jesteśmy w stanie jej wykorzystywać, jest ona przekazywana do publicznej sieci energetycznej.

8. Montaż paneli fotowoltaicznych do 50kW nie wymaga specjalnego pozwolenia.

Prawo pozwala, aby instalacje fotowoltaiczne nie przekraczające 50kW mogły być realizowane bez pozwolenia na budowę.