Dachy skośne

Dachy Skośne

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym jest możliwe, jednak wbrew pozorom wcale nie jest to takie proste. Panele fotowoltaiczne na dachu skośnym ustawia się pod takim kątem, pod jakim nachylony jest nasz dach. Nie bezz znaczenia jest również pokrycie dachowe, na którym chcemy zamontować instalację fotowoltaiczną.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach pokrytych dachówką

Jednym z ważniejszych elementów w procesie montowania paneli fotowoltaicznych na dachu pokrytym dachówką jest zlokalizowanie krokwi i rozebranie dachówki w miejscach, gdzie należy umieścić konstrukcję wsporczą. Do uchwytów montujemy haki. Na rynku istnieje szereg haków dachowych, których zastosowanie różni się w zależności od tego, na jakim pokryciu dachowym montowane będą panele fotowoltaiczne. Następnym krokiem jest umocowanie szyn montażowych, do których mocujemy panel fotowoltaiczny za pomocą klem.

Blachodachówka

Blachodachówka jest jednym z lżejszych pokryć dachowych, a montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce nie stanowi dla wykwalifikowanych monterów większego problemu, jednak przed przystąpieniem do pracy należy określić ilość i rozstaw belek krokwiowych. Wówczas będziemy mogli oszacować miejsce zamontowania śrub dwugwintowych.

Elementy potrzebne do montażu paneli fotowoltaicznych na blachodachówce:

Blacha na rąbek

Montaż paneli fotowoltaicznych na pokryciu dachowym, jakim jest blacha na rąbek, jest jednym z mniej inwazyjnych sposobów montażu instalacji fotowoltaicznych, ponieważ panele montujemy uchwytem regulowanym na rąbek do blachy, a nie bezpośrednio do dachu. Najważniejszym elementem prac jest zaplanowanie miejsc mocowania paneli oraz odpowiednie dokręcenie uchwytów, ponieważ w innym wypadku zbyt luźno dokręcone uchwyty sprawią, że zamontowanie do nich szyny nie będą stabilne.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to ciężkie i wytrzymałe pokrycie dachowe, więc mocowanie do krokwi nie odbywa się za pomocą śrub, a poprzez specjalne regulowane haki. Uchwyty należy umieścić w zagłębieniu dachówki. Gdy rozstaw krokwi jest różny od rozstawu uchwytów należy wykonać wzmocnienie pomiędzy krokwiami.

Dachówka karpiówka

Panele montowane za pomocą uchwytu hakowego karpiówka. Dachówka karpiówka jest wytrzymałym i odpornym pokryciem dachowym, dlatego system montażu paneli na karpiówce jest podobny do systemu, jaki stosujemy przy dachówce ceramicznej.

Blacha trapezowa

W przypadku blachy trapezowej stosuje się szynę, którą montujemy blachowkrętami, a same panele fotowoltaiczne mocujemy za pomocą klem.