Dachy proste

Dachy proste

Często można spotkać się z opinią, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich jest niemożliwy. Nic bardziej mylnego!

Panele fotowoltaiczne możemy zamontować zarówno na dachu skośnym jak i płaskim. Warto pamiętać, że optymalny kąt nachylenia paneli powinien wynosić około 30 stopni, a w przypadku dachów płaskich najczęściej montuje się panele pod kątem 10-15 stopni. Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich używamy specjalnie do tego przeznaczonych konstrukcji ramowych, dzięki którym ustawimy panele pod odpowiednim kątem oraz zachowamy stabilizację paneli. Istotnym elementem montażu paneli na płaskim dachu jest wyposażenie instalacji w odpowiednie zabezpieczenie przed przesuwaniem się konstrukcji lub wpływami warunków atmosferycznych jak np. silne wiatry.

Sposoby montażu instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu:

  • z użyciem balastu – montaż paneli fotowoltaicznych z użyciem balastu nie ingeruje w konstrukcję naszego dachu, ponieważ panele przytwierdzane są do betonowych bloczków, które zapewniają odpowiednią stabilizację dla całej konstrukcji i chronią przed przesuwaniem się.
  • z użyciem obciążonych uchwytów – bardzo prosty montaż poprzez umieszczenie na gumowych i obciążonych podporach wsporników z aluminium; panele można ustawić zarówno w pionie jak i w poziomie.
  • z użyciem płyty żelbetonowej – panele montowane są na konstrukcjach ze stalowych ram, przymocowanych do dachu za pomocą słupków.
  • montaż kotwiony – zakotwiczenie paneli fotowoltaicznych do naszego dachu, jednak w przypadku tego typu montażu istnieje ryzyko uszkodzenia dachu, ponieważ aby zamontować panele konieczne jest wywiercenie dziur w pokryciu dachowym.
  • montaż za pomocą konsoli – konsola ustawiana na dachu i od wewnątrz wypełniona obciążeniem – np. żwirem. Do konsoli montowany jest panel fotowoltaiczny.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich jest jak najbardziej możliwy, jednak przed podjęciem decyzji należy zastanowić się nad sposobem, w jaki zamontujemy nasze panele fotowoltaiczne, czy zdecydujemy się ingerować w pokrycie dachowe, a jeśli nie, to który sposób montowania paneli fotowoltaicznych będzie najodpowiedniejszy dla nas.