Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne

utworzone przez | maj 26, 2021 | Porównania i rankingi | 0 komentarzy

Panele fotowoltaiczne a kolektory słoneczne – czym się różnią?

Czerpanie energii z OZE staje się w Polsce coraz popularniejsze, a zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi wciąż rośnie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że choć kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne dla niewprawnego oka mogą wyglądać podobnie, oba rodzaje instalacji znacznie się różnią.

Czym są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne zyskują coraz większe grono zwolenników. Polacy stają się coraz bardziej świadomi zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska i konsekwencji, jakie niesie za sobą korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii. Mimo, że głównym źródłem pozyskiwania energii w Polsce wciąż jest węgiel, to coraz częściej na dachach domów widujemy panele fotowoltaiczne.

Pozyskiwanie energii ze słońca to jeden z bardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Jak działają panele fotowoltaiczne? Najprościej mówiąc – zmieniają promienie słoneczne w energię elektryczną. Prąd, jaki uzyskujemy z paneli fotowoltaicznych możemy wykorzystać w naszym domu przez wszystkie urządzenia użytku codziennego. Instalacja fotowoltaiczna może być montowana na dachu lub gruncie. Warto jednak pamiętać, że panele są najbardziej wydajne przy ładnej pogodzie i dużym nasłonecznieniu. Nie oznacza to, że panele fotowoltaiczne nie działają zimą, jednak przy pełnym zachmurzeniu efektywność paneli słonecznych znacznie spada.

Mimo wszystko inwestycja w panele fotowoltaiczne wciąż pozostaje opłacalną inwestycją. Koszt zamontowania paneli fotowoltaicznych zwraca się, a oszczędności, jakie wiążą się z darmowym prądem są ogromne.

Czym są kolektory słoneczne?

Choć kolektory słoneczne wyglądem przypominają panele fotowoltaiczne, należy pamiętać, że system ich działania i przeznaczenie jest zupełnie różne. Panele fotowoltaiczne pozyskują energię ze słońca, a następnie zmieniają ją w prąd, który zasila nasze gniazdka. Zaś kolektory słoneczne pozyskują energię potrzebną do wytworzenia ciepła. Wytworzone przez kolektory ciepło przechwytuje specjalny nośnik – powietrze lub płyn – który jest podłączony do naszej instalacji. Kolektory słoneczne mogą pozyskiwać energię potrzebną do podgrzewania wody lub do wsparcia centralnego ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że kolektory najlepiej spełniają swoje zadanie latem lub wiosną, kiedy dostęp do światła nie jest utrudniony. Natomiast zimą lub jesienią kolektory słoneczne tracą swoją efektywność i mogą być jednie dodatkowym źródłem pozyskiwania ciepła.

Co wybrać: panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: to zależy. Każde gospodarstwo domowe ma inne potrzeby, więc decyzja o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych jest mocno indywidualna. Z pewnością panele fotowoltaiczne są bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, ponieważ efektywność paneli nie spada, aż tak drastycznie w ciemniejsze dni, jakie zazwyczaj mamy zimą lub jesienią. Oczywiście, co jest naturalne, panele słoneczne pobierają wówczas mniej energii niż pobierałyby w słoneczny dzień, jednak spadek wydajności nie jest tak duży jak w przypadku kolektorów słonecznych. Pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne pobierają energię również zimą.

Obie inwestycje zwrócą się przynajmniej po kilku latach. Podczas podejmowania decyzji, czy zdecydować się na panele fotowoltaiczne czy na kolektory słoneczne, warto rozważyć i dobrze zastanowić się, co tak naprawdę jest nam bardziej potrzebne. Podgrzewanie wody to bardzo ważny czynnik życia codziennego, podobnie jak wytwarzanie prądu. Decyzja nie jest łatwa, ponieważ zależy od indywidualnych kwestii, jednak pamiętajmy, że panele fotowoltaiczne mają tę przewagę nad kolektorami słonecznymi, że nawet zimą są w stanie produkować energię.

Jeśli jesteś zainteresowany montażem instalacji fotowoltaicznej, nie czekaj! Panele fotowoltaiczne to wielka oszczędność! Sprawdź naszą ofertę elementów złącznych do instalacji fotowoltaicznych już dziś! Ciesz się fotowoltaiką na swoim dachu!