Co to jest BIPV system?

utworzone przez | wrz 1, 2021 | Nowości z branży | 0 komentarzy

BIPV (Building Integrated Photovoltaics) to system paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkami. System BIPV polega na wkomponowaniu paneli fotowoltaicznych w budynek. Panele zastępują lub współgrają z tradycyjnymi elementami budowlanymi. W systemach BIPV stosujemy panele cienkowarstwowe.

Czym są panele cienkowarstwowe?

Panele cienkowarstwowe charakteryzują się lekkością oraz dość wysoką ceną, dlatego są stosowane najczęściej przy dużych inwestycjach. System BIPV zyskuje jednak coraz więcej zwolenników. Jest to sposób na zwiększenie efektywności energetycznej przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów związanych z poborem energii elektrycznej.

Panele cienkowarstwowe nie wymagają stosowania ramy wzmacniającej. Nadają się do formowania różnych kształtów, więc mogą być stosowane jako wiaty, okna czy zadaszenia. Coraz częstszym rozwiązaniem jest montowanie paneli cienkowarstwowych na dachach lub wkomponowywanie ich w ściany budynków, co dodaje również wartości wizualnej.

Gdzie stosujemy system BIPV?

W zasadzie system BIPV może być stosowany wszędzie. W Polsce znaczna część pozyskiwanej energii pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii, co wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko. Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych to ekologiczny sposób pozyskiwania energii. Mniejsza emisja gazów, zmniejszenie kosztów i wykorzystanie istniejących zasobów to najważniejsza argumenty przemawiające za OZE.

Panele fotowoltaiczne wkomponowane w budynek pobierają energię i przekazują ją do gniazdek elektrycznych. Najczęściej jednak zintegrowany system fotowoltaiczny sprawdza się przy większych budynkach jak szpitale, galerie handlowce czy biurowce. System BIPV można nie tylko zaprojektować już na etapie budowy, ale również wkomponować w już istniejący budynek.

W ostatnich latach fotowoltaika zyskała w Polsce dużą popularność. Nikogo nie dziwią panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu jednorodzinnego. Powszednieje również widok farm fotowoltaicznych. Panele fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem to wciąż rozwijająca się gałąź energii odnawialnej. Ale doświadczenie z rozwojem fotowoltaiki pokazuje, że wśród społeczeństwa jest duże zapotrzebowanie na zieloną energię. Z pewnością w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się ulepszenia technologii, jednak nawet dziś system paneli zintegrowanych charakteryzuje się wysoką opłacalnością dla budynków o dużej powierzchni. Panele fotowoltaiczne to nie tylko oszczędność pieniędzy i ekologiczny sposób pozyskiwania energii, ale wkomponowane w ściany lub dachy budynków mogą stanowić duży atut wizualny.