Co dobrze wiedzieć przed montażem PV?

utworzone przez | wrz 28, 2022 | Fotowoltaika - co warto wiedzieć | 0 komentarzy

Systemy fotowoltaiczne to popularny sposób wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej. Są one stosowane w budynkach mieszkalnych i biurowych, a także w rolnictwie i przemyśle. Systemy fotowoltaiczne mogą być instalowane na nowych lub istniejących domach, ale ważne jest, aby znać przepisy, które mają zastosowanie w zależności od tego, czy chcesz zainstalować je samodzielnie lub zatrudnić kogoś innego, aby zrobić to dla Ciebie.

Czy potrzebujesz pozwolenia na budowę?

Pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli system nie przekracza 50kW bez względu na to, gdzie instalacja będzie montowana. Są jednak przypadki, gdy pozwolenie będzie wymagane niezależnie od mocy instalacji. Zgody i pozwolenia będą niezbędne jeśli:

  • montujesz panele na dachu i są one wyższe niż 3 metry,
  • montujesz panele na budynku uznanym za zabytek,
  • musisz przebudować budynek, aby wykonać montaż paneli.

Zwróć uwagę na orientację swoich modułów.

Jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić planując instalację systemu fotowoltaicznego jest wykorzystanie orientacji Twojego domu. Idealnym sposobem jest ustawienie paneli w taki sposób, aby zmaksymalizować ilość otrzymywanego przez nie światła słonecznego. Można je zainstalować skierowane na południe, zachód lub wschód. Można również zainstalować je skierowane w górę lub w dół.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy panel musi mieć kąt przysłony pomiędzy 20° a 35°, jeśli otrzymuje bezpośrednie światło słoneczne podczas wszystkich godzin pracy (czyli od wschodu do zachodu słońca).

Moduły mogą być instalowane na różnych powierzchniach dachu.

Moduły fotowoltaiczne mogą być instalowane na różnych powierzchniach dachowych. Wystarczy wybrać metodę montażu poprzez dobór odpowiednich elementów montażowych. Powinniśmy odpuścić instalację fotowoltaiczną na dachu w złym stanie technicznym, czy na dachu wykonanym z m.in. z poliwęglanu, eternitu, pleksy.

Możesz zainstalować moduły słoneczne również na budynkach niemieszkalnych.

Nie zapominaj, że system fotowoltaiczny możesz zainstalować także na budynkach niemieszkalnych. Jest to szczególnie atrakcyjne dla instytucji publicznych i budynków komercyjnych, ale możliwe jest również w przypadku konstrukcji przemysłowych lub magazynowych.

Najlepszym materiałem na systemy montażowe jest metal lub kompozyty metalowe.

Najlepszym materiałem na elementy montażowe jest metal lub kompozyty metalowe. Metal pozwala systemowi wytrzymać obciążenie wiatrem, nie gnije jak drewno i nie rdzewieje jak stal. Jedyną wadą stosowania metalu w systemach montażowych jest jego koszt: może być około pięć razy droższy niż beton (który, nawiasem mówiąc, nie jest odpowiednim materiałem).

Zalecana jest przestrzeń pomiędzy modułami.

Nie zaleca się instalowania modułów z niewielką przestrzenią między nimi, ponieważ zwiększa to ryzyko przegrzania.

Przestrzeń między modułami powinna wynosić co najmniej 2-3 cm, ale w razie potrzeby może być też większa. Dopuszczalna jest również szerokość palca lub ołówka, nie może być żadnego kontaktu między poszczególnymi modułami. Powinny być one odizolowane od siebie, aby powietrze swobodnie przepływało wokół nich.

System fotowoltaiczny może pomóc w sprzedaży domu.

Jeśli jesteś właścicielem domu i chcesz go sprzedać, może być ci łatwiej, jeśli masz zainstalowany system fotowoltaiczny. Fotowoltaika może być niezbędnym elementem domu dla potencjalnych nabywców i może ona zwiększyć wartość domu.

System fotowoltaiczny można łatwo zainstalować na istniejącym domu lub wykorzystać jako dodatek do projektu budowy nowego domu.

System fotowoltaiczny można łatwo zainstalować na istniejącym domu lub wykorzystać jako dodatek do projektu budowy nowego domu. System jest łatwy w instalacji i nie wymaga wiele pracy. W razie potrzeby można go również łatwo zdemontować.

Fotowoltaika – warto wiedzieć

System fotowoltaiczny jest realną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Może być stosowany w instalacjach na małą skalę lub w ogromnych projektach (np. farmy fotowoltaiczne), w zależności od potrzeb Twojego domu i firmy. Przy odpowiednim planowaniu i badaniach możesz zainstalować system energii słonecznej, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby energetyczne na wiele lat!