Blacha trapezowa – montaż paneli

utworzone przez | maj 12, 2021 | Poradnik montażysty | 0 komentarzy

Blacha trapezowa to rodzaj pokrycia dachowego powszechnie stosowany zarówno w budownictwie mieszkaniowym, gospodarczym jak i przemysłowym. Blacha trapezowa to materiał trwały oraz odporny na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Dobrze radzi sobie zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach. Z racji powszechności występowania blachy trapezowej na naszych domach czy budynkach, rodzi się pytanie, czy na tego typu pokryciu dachowym możemy zamontować panele fotowoltaiczne, które od kilku lat stają się w naszym kraju coraz popularniejsze? W jaki sposób odbywa się montaż paneli fotowoltaicznych za pomocą uchwytów hakowych?

Blacha trapezowa a sposób montażu paneli fotowoltaicznych

Producenci paneli fotowoltaicznych dają nam możliwość zamontowania instalacji fotowoltaicznej na niemal każdym pokryciu dachowym, również na pokryciu, jakim jest blacha trapezowa. Blacha trapezowa ma charakterystyczny kształt i aby zamontować na niej panel fotowoltaiczny powinniśmy użyć specjalnie dedykowanego profilu trapezowego. Montaż paneli fotowoltaicznych za pomocą uchwytów hakowych odbywa się poprzez zamocowanie mostków trapezowych za pomocą blachowkrętów, a następnie zamontowania paneli fotowoltaicznych, używając klem końcowych i środkowych.

Czy istnieje inny sposób na zamontowanie paneli na blasze trapezowej?

Blacha trapezowa jest bardzo często używanym pokryciem dachowym. Zainteresowanie mostkami trapezowymi jest na tyle duże, że zdarza się, iż z braku dostępności na rynku monterzy instalacji fotowoltaicznych szukają innych rozwiązań, aby zamontować panele fotowoltaiczne na dachu pokrytym blachą trapezową.

Innym sposobem na zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest użycie regulowanych uchwytów na trapez.

Uchwyty hakowe regulowane na trapez są bezpiecznym i sprawdzonym sposobem na zamontowanie paneli na dachu z pokryciem trapezowym.

Uchwyt hakowy regulowany na trapez mocujemy do dachu za pomocą wkrętów bi-metal. Do uchwytu hakowego możemy zamocować profil na śrubę sześciokątną lub profil na śrubę młoteczkową. Robimy to za pomocą śrub metrycznych lub śrub młoteczkowych. Aby przymocować profil do uchwytu stosujemy śrubę M10 metryczną lub śrubę M10 młoteczkową (w zależności, z którego profilu korzystamy). Na zamontowany profil mocujemy panel fotowoltaiczny za pomocą śruby imbusowej i nakrętki oraz klem środkowych i końcowych.

Myślisz, że nie można zamontować paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej? Nic bardziej mylnego! Nie czekaj! Zapoznaj się z naszą ofertą elementów złącznych do fotowoltaiki. Posiadamy uchwyty hakowe specjalnie przeznaczone do montowali paneli fotowoltaicznych na blasze trapezowej!